Programy pilotażowe w służbie zdrowia: za i przeciw

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   20-10-2016, 09:48

Programy pilotażowe w służbie zdrowia: za i przeciw Ministerstwo zdrowia zamierza wprowadzić programy pilotażowe, aby przed wdrożeniem konkretnych rozwiązań, najpierw je przetestować.

W resorcie trwają prace nad przepisami, które pozwolą opracowywać i wdrażać programy pilotażowe. Kompetencje do jego opracowania otrzyma minister zdrowia, a podmiotem wdrażającym finansowanie i monitorowanie programów pilotażowych będzie NFZ.

Programy pilotażowe znajdą się w nowelizacji dwóch ustaw: o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zdrowiu publicznym - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Jerzy Gryglewicz, ekspert z Uczelni Łazarskiego, uważa, że przy wprowadzaniu dużych zmian w ochronie zdrowia, przeprowadzenie pilotaży jest jak najbardziej wskazane: - Pilotaż umożliwia przeanalizowanie problemów, jakie się pojawiają, i znalezienie dla nich rozwiązań, zanim reformą objęty zostanie cały kraj.

Podobnego zdania jest Agnieszka Pachciarz, była prezes NFZ, która nie kryje zadowolenia, że resort zdrowia chce wprowadzić jasne ramy prawne pozwalające testować zmiany w systemie ochrony zdrowia na różnych poziomach: - Dzięki pilotażowi pozyskano wiele cennych informacji pozwalających lepiej dostosować przepisy do potrzeb pacjentów i możliwości placówek.

Inaczej program ocenia środowisko polityczne, będące w opozycji.

- Pilotaże nie są potrzebne. Najważniejsze jest, by przepisy przygotowywać dobrze, we współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi i solidnie konsultować gotowy już projekt – twierdzi Beata Małecka-Libera, posłanka PO.

Ramy funkcjonowania pilotażu, czyli jego cel, czas trwania, zakres i rodzaj świadczeń, których dotyczy, a także warunki finansowania będą określane w rozporządzeniach.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH