Projekt apteka dla aptekarza: komu ma służyć?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   18-07-2016, 08:06

 Projekt apteka dla aptekarza: komu ma służyć? Przeciwnicy projektu uważają, że kraje o najwyższym poziomie opieki zdrowotnej, to kraje, w których panuje otwarty system apteczny

- Sieciówka nie ma za bardzo narzędzi i powodów, dla którego miałaby wywozić leki dla zysku. Duża sieć apteczna jest w stanie sama wypracować ten zysk bez mieszania się w nielegalny proceder – ocenił Marcin Piskorski, w trakcie audycji radiowej nt. idei apteki dla aptekarza.

Idea "apteki dla aptekarza" ma zostać zaprezentowana przez Ministerstwo Zdrowia w sierpniu, a zmiana ma zacząć obowiązywać od stycznia 2017 roku. Postulat popiera Naczelna Izba Aptekarska, według której apteki powinny być prowadzone wyłącznie przez osoby posiadające tytuł magistra farmacji.

Samo hasło na rynku farmaceutycznym istnieje już bardzo długo i jest dobrze znane. Oznacza, że osoba wyłącznie z wykształceniem farmaceutycznym może zostać właścicielem apteki.

Aptekarze zrzeszeni w Naczelnej Izbie Aptekarskiej chcą zmienić prawo farmaceutyczne, które uważają za zbyt liberalne. Obecnie w Polsce praktycznie każdy kto ma odpowiedni lokal i wyposażenie może założyć aptekę. Nie musi więc być wykwalifikowanym farmaceutą, wystarczy, że zatrudni w aptece wykwalifikowany personel, a kierownikiem apteki zostanie osoba z wymaganymi kompetencjami.

Wokół postulatu "apteki dla aptekarza" zrodził się konflikt pomiędzy zwolennikami nowej regulacji, a osobami, które twierdzą, że taka regulacja znacznie obniży poziom opieki zdrowotnej w Polsce.

Co to oznacza dla pacjentów?
Według Stanisława Maćkowiaka, prezesa Federacji Pacjentów Polskich, należy wprowadzić takie regulacje, które są najbardziej korzystne z punku widzenia pacjenta. Leki powinny być jak najtańsze i szeroko dostępne.

- Po to został stworzony system propacjencki, aby w pierwszej kolejności zabezpieczyć interes pacjenta, a potem interes poszczególnych grup zawodowych czy korporacji. Hasło propagują grupy, które chcą mieć monopol w sprzedaży leków - mówił szef FPP w trakcie audycji w radio TOK FM pt. "Jak zmieniać rynek aptek z korzyścią dla pacjentów?", emitowanej 7 lipca.

Zdaniem Marcina Piskorskiego, prezesa Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, pomysł, który ograniczy konkurencję na rynku i doprowadzi do sytuacji, w której ceny leków będą rosły, a sam koszt utrzymania apteki stanie się dużo wyższy, jest niebezpieczny. Jego zdaniem, w szczególności odczują to pacjenci. W czasie audycji zauważył, że organicznie konkurencji doprowadzi do tego, że usługi będą wykonywane na gorszym poziomie, a dostęp do leków wcale się nie poprawi, a nawet spowoduje dodatkowe ograniczenia, które już są widoczne, jako efekt wejścia w życie ustawy refundacyjnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH