Projekt darmowych leków dla seniorów może okazać się fiaskiem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Forsal/rynekaptek.pl   31-12-2015, 14:53

Projekt darmowych leków dla seniorów może okazać się fiaskiem Może zabraknąć pieniędzy na darmowe leki dla seniorów

Hucznie zapowiadana pomoc dla seniorów w zakupie farmaceutyków będzie symboliczna. Budżet państwa w przyszłym roku przeznaczy na ten cel tylko 125 mln zł, a więc o 370 mln mniej, niż postulował resort zdrowia.

Bezpłatne leki dla osób, które ukończyły 75 lat, były jedną z głównych obietnic przedwyborczych PiS. Przepisy je gwarantujące mają zostać przyjęte w pierwszych 100 dniach rządu Beaty Szydło. Rząd słowa dotrzyma, ale seniorzy mogą czuć się zawiedzeni – pisze Forsal.

Okazuje się, że tylko wybrane leki będą darmowe, przy czym prawo do ich wypisywania będą mieli wyłącznie lekarze rodzinni. Rozpoczęło się też okrajanie środków na darmowe medykamenty. Autorzy projektu ustawy wpisali do niego maksymalne wydatki na ten cel w 2016 r. na poziomie 495 mln zł (ok. 165 zł na jedną osobę), przy czym w ocenie skutków finansowych regulacji widnieje kwota 300 mln zł.

W projekcie ustawy budżetowej stopniała ona do 125 mln zł – na jedną osobę uprawnioną do otrzymywania darmowych medykamentów przypadnie w ciągu roku tylko 41,7 zł.

– Biorąc pod uwagę duże potrzeby i rosnącą grupę seniorów, wydaje się że te 125 mln zł to bardzo mało – stwierdza dyplomatycznie Ewa Borek, prezes Fundacja MY Pacjenci.

Faktycznie kwota zarezerwowana w budżecie ma się nijak do potrzeb osób starszych. Według ostatnich danych GUS już dwa lata temu (w 2013 r.) wydatki emerytów na leki i artykuły medyczne wyniosły rocznie aż 795,6 zł rocznie na osobę.

Przy czym w tej grupie uwzględniono 50- i 60-latków, tymczasem koszty ponoszone na artykuły lecznicze rosną wraz z wiekiem.

Eksperci zwracają też uwagę, że jeśli wydatki na darmowe leki dla seniorów w I półroczu przekroczą 65 proc. limitu ustalonego przez resort zdrowia w projekcie ustawy (495 mln zł), to na drugą część roku ministerstwo będzie okrawało ich listę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH