Projekt Eurostars: nadania nad szczepionką z polskim akcentem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   25-05-2011, 09:33

Projekt Eurostars: nadania nad szczepionką z polskim akcentem

Selvita rozpoczęła realizację projektu Vacimmune w ramach Programu Eurostars koordynowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Selvita zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, będącym polskim koordynatorem programu Eurostars, umowę o dofinansowanie projektu Vacimmune. Wartość dofinansowania zadania realizowanego przez Selvitę wynosi 1 661 712 zł.

Nadrzędnym celem projektu jest przeprowadzenie badań prowadzących do wygenerowania przeciwciała ludzkiego anty-FCGR2B do zastosowania w szczepionkach na m.in. stwardnienie rozsiane. Udział w projekcie gwarantuje Selvicie posiadanie części praw do komercyjnego wykorzystania wyników projektu a także przychody ze sprzedaży produktu końcowego.

Projekt Vacimmune realizowany jest w ramach programu europejskiego programu badań i rozwoju dedykowanego przedsięwzięciom technologicznym, których celem jest rozwój nowego produktu, usługi lub procesu. W skład konsorcjum realizującego projekt, oprócz firmy Selvita S.A., wchodzi 2 zagranicznych partnerów: Immunaffect B.V- koordynator projektu i VU Medish Centrum. Realizacja projektu zostanie zakończona 31 grudnia 2013 roku.

Opracowana w projekcie szczepionka będzie: m.in. specyficzna co oznacza, że hamuje reakcje organizmu na alergen lub auto-antygen jednocześnie nie wpływając na zdolność układu odpornościowego do zwalczania wirusów i bakterii. Ponadto, zastosowanie jej w terapii doprowadzi do rzeczywistego wyleczenia z choroby. Tolerancja wywołana przez tę szczepionkę, w odróżnieniu do klasycznych szczepionek, powinna być długotrwała.

Szczepionka, która zostanie opracowana w projekcie będzie się znacznie różniła od obecnych terapii, których celem jest ogólna immunosupresja lub zmniejszenie stanu zapalnego. Do wytwarzania przeciwciał, konsorcjum będzie zatrudniać najnowocześniejszą technologię łączącą wiedzę poszczególnych partnerów.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH