Projekt Integrate: jak zoptymalizować leczenie chorób przewlekłych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: cordis.europa.eu/ rynekaptek.pl   10-03-2015, 16:09

Projekt Integrate: jak zoptymalizować leczenie chorób przewlekłych

Uczestnicy projektu "Benchmarking integrated care for better management of chronic and age-related conditions in Europe" Project Integrate zajęli się problemem starzenia się populacji i rosnącej zachorowalności na choroby przewlekłe.

Badacze analizują różne elementy świadczeń oferowanych przez europejskie systemy służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych. Należą do nich: proces projektowania, świadczenie usług, kwalifikacje pracowników opieki zdrowotnej, zaangażowanie pacjentów, przepływ środków i regulacje prawne. Ponadto uczeni badają, w jaki sposób można by w pełni wykorzystać potencjał technologii informacyjnych do poprawy sprzężenia między leczeniem a opieką.

Przeprowadzono cztery studia przypadków, obejmujące dwie choroby i dwie dolegliwości ogólne występujące w czterech europejskich krajach, w których systemy służby zdrowia finansowane są z podatków lub z ubezpieczeń. Pozwoliło to na dokładniejsze poznanie zintegrowanej opieki oraz dostarczyło informacji, które zostaną wykorzystane w drugiej fazie projektu. Planowane jest opublikowanie zgromadzonych do tej pory informacji, które posłużą ponadto do opracowania szablonu umożliwiającego analizowanie usług opieki zintegrowanej.

W ramach projektu dokonano przeglądu najlepszych praktyk w zakresie opieki zintegrowanej, o których wiadomo, że pozytywnie wpływają na odczucia pacjentów, wyniki leczenia i jego opłacalność. Dzięki analizie prawdziwych przypadków udało się zdefiniować opiekę zintegrowaną dobrej jakości. Poznanie tych najlepszych praktyk stanowi podstawę dla analizy problemów horyzontalnych w różnych europejskich systemach opieki zdrowotnej, będących przedmiotem prac zaplanowanych na drugą fazę projektu. Uzyskane ustalenia mają zostać przeanalizowane, połączone z wynikami międzynarodowych badań oraz wykorzystane w zaleceniach roboczych i politycznych.

Dalsze prace obejmować będą zbadanie opieki zintegrowanej na poziomie ogólnoeuropejskim. Badacze brali udział w szczycie nt. opieki nad przewlekle chorymi zorganizowanym w kwietniu 2014 r. Współpracują też z europejskim biurem regionalnym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i jej centralą w Genewie oraz z IFIC (Międzynarodową Funkcją na rzecz Opieki Zintegrowanej), która jest jednym z partnerów projektu i zajmuje się prowadzeniem działań komunikacyjnych i informacyjnych, w tym prowadzeniem serwisu internetowego.

Więcej: http://cordis.europa.eu/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH