Projekt poselski prezentowany przez GIF. O co chodzi? - dziwi się posłanka

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   18-11-2016, 09:41

Projekt poselski prezentowany przez GIF. O co chodzi? - dziwi się posłanka Poselski projekt noweli prawa farmaceutycznego wzbudza emocje

Dlaczego projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne nie odbywa się za pośrednictwem projektu rządowego, poddanego rzetelnemu procesowi konsultacji publicznych, a został przedstawiony jako projekt poselski - pyta posłanka.

- W ostatnim czasie dotarły się do mojego Biura Poselskiego niepokojące sygnały ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. ZPP wyraził swoje obawy związane z planowanymi zmianami w ustawie dotyczącej Prawa farmaceutycznego, które uważam za w pełni zasadne - pisze do ministra zdrowia posłanka Małgorzata Niemczyk.

Dodaje: - Moje zdziwienie budzi nie tylko treść projektu, zakładająca wprowadzenie w życie absurdalnych i działających na niekorzyść pacjentów pomysłów samorządu aptekarskiego, ale także przyjęty tryb wypracowania go.

Dlatego zapytuje ministra o kilka kwestii:

- Dlaczego podczas spotkania zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego, które odbyło się 20 października 2016 r., nie odbyła się dyskusja dotycząca potrzeby wdrożenia działań legislacyjnych zmierzających do powstrzymania zmian na rynku farmaceutycznym, a zaprezentowany został przez Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego gotowy projekt ustawy?

- W jakim zakresie przedstawiciel Głównego Inspektora Farmaceutycznego był umocowany do reprezentowania i formułowania stanowiska rządu w pracach zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego?

- Dlaczego projekt ustawy nie odbywa się za pośrednictwem projektu rządowego, poddanego rzetelnemu procesowi konsultacji publicznych i ocenionego pod kątem skutków uchwalanych przepisów, a został przedstawiony jako projekt poselski wyłączony z obowiązku sporządzenia Oceny Skutków Regulacji.

- Czy nie uważa Pan, że projekt w aktualnym brzmieniu jest sprzeczny z interesem pacjentów (którzy chcą mieć stosunkowo łatwy dostęp do możliwie najtańszych leków pierwszej potrzeby) i przedsiębiorców (którym analizowany projekt odebrać ma prawo prowadzenia swoich działalności gospodarczych), ale również z ideami wyrażonymi na łamach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju czyli wspieraniu polskich małych i średnich przedsiębiorstw, które tylko poprzez regularny wzrost, będą mogły zacząć korzystać z efektu skali, co pozwoliłoby im konkurować z międzynarodowymi firmami?

- Czy wprowadzenie zasady, zgodnie z którą prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej miałby tylko farmaceuta prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą albo spółki, w których wspólnikami, partnerami lub komplementariuszami są wyłącznie farmaceuci, jest według Pana słuszne?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE