Projekt prawa farmaceutycznego pisany pod konkretny podmiot?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   17-11-2016, 08:54

Projekt prawa farmaceutycznego pisany pod konkretny podmiot? Posłanki piszą do ministra zdrowia

Dwie posłanki pytają czy minister przeprowadzi "rzetelną ocenę, analizę skutków projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego, czy jak w przypadku wielu już w tej kadencji projektów poselskich kolejna bardzo ważna sprawa pozostanie do decyzji, niejasnej co do celów, twórczości poselskiej?

Posłanki: Maria Małgorzata Janyska, Krystyna Sibińska wystąpiły do ministra zdrowia z pytaniami o zmiany w prawie farmaceutycznym, proponowane przez parlamentarny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego, które zawierają zasady prowadzenia aptek, ich dziedziczenia, liczby aptek uzależnionej od sytuacji demograficznej, apteki dla aptekarza.

Będzie rzetelna ocena?
W związku z tym zapytują, czy będzie przeprowadzona analiza w zakresie ingerowania projektu w konstytucyjną zasadę prowadzenia działalności gospodarczej, czego obawia się wielu ekspertów?

- Obawy te budzi założenie, że aptekę będzie mógł założyć i prowadzić tylko farmaceuta. W tym kontekście absolutnie niezrozumiałe jest założenie, że jednego właściciela mogłyby mieć maksymalnie cztery placówki. Jeśli bowiem założeniem projektu jest zasada „apteka dla aptekarza”, to logiczną (choć kuriozalną pod względem wolności gospodarczej) konsekwencją powinno być ograniczenie liczby posiadanych aptek do jednej. Każda inna liczba ograniczająca ilość prowadzonych placówek jest albo wymysłem, albo może sugerować pisanie projektu pod konkretny podmiot - uważają posłanki.

Dalej pytają czy minister przeprowadzi "rzetelną ocenę, analizę skutków tego projektu, czy jak w przypadku wielu już w tej kadencji projektów poselskich kolejna bardzo ważna sprawa - rynek leków pozostanie do decyzji, niejasnej co do celów, twórczości poselskiej? Czy zainteresuje się Pan jak wpłynie ograniczenie konkurencji na ceny leków i jakie skutki w związku z tym będą dla budżetu państwa?"

Stawiają jeszcze więcej pytań, w tym to, czy minister liczy się z realną obawą, że "projektowane zmiany nic nie poprawią w zakresie dostępności leków w Polsce, a wręcz odwrotnie pogorszą ją, gdyż zniechęcą do zakładania aptek w mniejszych miejscowościach, zamkną rynek dla aktywnych i przedsiębiorczych ludzi, których zniechęcą nieuzasadnione zakazy demograficzne, geograficzne,podmiotowe?"

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE