Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty: 4 zasady

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   12-08-2015, 11:29

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty: 4 zasady Propozycje do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty

Projekt NRA ustawy o zawodzie farmaceuty wprowadza wizytację, jako nową formę nadzoru nad wykonywaniem zawodu farmaceuty. Wizytatorem może być osoba posiadająca co najmniej siedmioletnie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu zawodu farmaceuty.

Zawód farmaceuty do dnia dzisiejszego nie doczekał się regulacji, które w sposób całościowy odnosiłyby się do zasad wykonywania tego zawodu. Nadal obowiązuje ustawa z 1991 r. regulująca głównie funkcjonowanie samorządu jako instytucji, pomijając kwestie zasad wykonywania zawodu - przypomina dr Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przedstawiając projekt ustawy, wskazuje na cztery regulacje:

1. wizytacje.
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty wprowadza wizytację, jako nową formę nadzoru nad wykonywaniem zawodu farmaceuty. Wizytatorem może być osoba posiadająca co najmniej siedmioletnie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu zawodu farmaceuty.

2. opieka farmaceutyczna.
Istotą opieki farmaceutycznej jest dokumentowany proces, w którym farmaceuta współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjentów.

Realizacja tej usługi farmaceutycznej wymaga wyposażenia farmaceuty w prawo do prowadzenia indywidualnej dokumentacji aptecznej (apteki ogólnodostępne) oraz do wglądu do dokumentacji medycznej, w przypadku aptek szpitalnych.

3. zasady dot. wykonywania zawodu farmaceuty.

- farmaceuta świadomie i dobrowolnie bierze na siebie obowiązek służenia pacjentom;
- farmaceuta wykonuje swoje czynności ze starannością wynikającą z wiedzy farmaceutycznej; doświadczenia zawodowego oraz zasad etyki i deontologii zawodowej ustalonej na podstawie ustawy,
- farmaceuta ma obowiązek świadczenia usług farmaceutycznych w każdym przypadku, gdy zwłoka w ich udzielaniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki;
- farmaceuta ma prawo odmowy wydania produktu leczniczego, jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta;
- farmaceuta ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem.

4. wzmocnienie pozycji kierownika apteki 

Wyposażenie farmaceuty w prawo do samodzielnego podejmowania decyzji w sprawach dotyczących kierowania apteką oraz zatrudnienie go na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH