Projekt zmian ref-ustawy do Sejmu w drugim kwartale 2017 roku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   22-12-2016, 13:29

Projekt zmian ref-ustawy do Sejmu w drugim kwartale 2017 roku projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków ma być gotowy do przedstawienia Radzie Ministrów w drugim kwartale 2017 r.

W marcu 2017 roku projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków powinien trafić do Komitetu Stałego Rady Ministrów – powiedziała Ewa Warmińska, wicedyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

Obecnie resort zdrowia prowadzi analizę uwag zgłoszonych podczas konsultacji wewnętrznych - czytamy w Gazecie Lekarskiej.

– Racjonalnym terminem złożenia projektu w Sejmie jest drugi kwartał 2017 roku – podała Warmińska.

Przedstawicielka Ministerstwa Zdrowia zwróciła m.in. uwagę na nowe rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji dotyczące leków na choroby ultrarzadkie (występujące u 1 na 50 000 osób).

- Decyzja o ich refundacji będzie podejmowana na podstawie uzasadnienia ceny, a nie jedynie jej wysokości, jak obecnie. Ministerstwo chce też ograniczyć wywóz leków z Polski za granicę spowodowany ich stosunkowo niską ceną.

Rozważane jest np. podniesienie ceny leków, ale w taki sposób, by nie odczuł tego ani pacjent, ani płatnik: - Służą do tego mechanizmy dzielenia ryzyka refundacji między państwo a producenta.

Wśród pozostałych planowanych zmian w ustawie wymieniła też m.in. wydawanie decyzji refundacyjnych na dłuższy czas (do 5 lat zamiast obecnych 2-3 lat) i poprawę sposobu informowania o przebiegu procesu refundacyjnego, po to, by pacjenci mogli monitorować, jaki jest status ważnych dla nich leków.

Resort zdrowia przygotowuje też nowe narzędzie wspierania polskich innowacji farmaceutycznych:

– To tzw. refundowany tryb rozwojowy. Zostanie wydzielony budżet, który ma zachęcić przedsiębiorców, by inwestowali w rozwój polskich leków i wyrobów medycznych. To będą środki publiczne, ale odrębne od pieniędzy na leki, a o ich przyznaniu będzie współdecydowało Ministerstwo Rozwoju -  wyjaśniała Ewa Warmińska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH