Proponowany system wynagrodzeń pogłębia różnice

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: aptekaszpitalna.pl/ rynekaptek.pl   03-08-2016, 11:47

Proponowany system wynagrodzeń pogłębia różnice Farmaceuta szpitalny w obronie wynagrodzeń

Propozycja określa jedynie system wynagrodzeń dla dwóch grup zawodów medycznych działalności szpitali traktowanej jako podstawowa tj. lekarzy i pielęgniarek i z założenia degraduje inne zawody medyczne - uważa dr farm. Hanna Jankowiak - Gracz.

- Za niedopuszczalne uważamy nie uwzględnienie innych zawodów medycznych z wyższym wykształceniem medycznym na poziomie akademickim, w trybie pięcioletnich studiów magisterskich, których udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych jest niezbędna dla prawidłowej ich realizacji tj. farmaceutów i diagnostów medycznych - pisze dr Jankowiak-Gracz, konsultant wojewódzki ds. farmacji szpitalnej w Poznaniu, kierownik apteki Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w proteście przeciwko zbyt niskim propozycjom wzrostu wynagrodzeń farmaceutów szpitalnych.

Pismo publikujemy w całości:

"Oczekujemy systemowego ujęcia farmaceutów na równi z lekarzami. Takie pozycjonowanie tego zawodu uzasadnia równoległy poziom wykształcenia i równie odpowiedzialny charakter usług farmaceutycznych świadczonych na rzecz chorego.

Traktowanie tych usług jako działalność pomocnicza, w domyśle drugorzędna, nie jest zgodna z rozwojem modelu efektywnej opieki zdrowotnej, w której farmaceuta ma być partnerem lekarza.

Brak właściwego pozycjonowania farmaceutów w systemie wynagrodzeń poddaje w wątpliwość deklaracje Krzysztofa Łandy – podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, który deklaruje konieczność podniesienia prestiżu farmaceuty i konieczność pełnego wykorzystania jego kwalifikacji w systemie zdrowia.

Przedstawiona propozycja nie realizuje także postulatu dochodzenia do godnego poziomu wynagrodzeń w służbie zdrowia. Jednocześnie z przedstawionych rozwiązań wynika, że wynagrodzenie minimalne dla farmaceutów ujętych jako inne grupy zawodowe będzie spadać w relacji do zmieniającego się przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej Zastrzeżenia budzi zastosowanie w wyliczeniu minimalnych wynagrodzeń zasadniczych stałej kwoty 3900zł.

Spowoduje to małe wzrosty minimalnych wynagrodzeń i systemowo pogłębiający się dystans pomiędzy wynagrodzeniami w służbie zdrowia a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH