Prosty model: płać, kiedy działa, nie płać, gdy nie działa

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   06-09-2016, 15:23

Prosty model: płać, kiedy działa, nie płać, gdy nie działa Susanne Schaffert uważa, że firmy farmaceutyczne powinny się angażować w poszukiwanie nowych terapii w chorobach rzadkich.

Obecnie w Polsce to płatnik pokrywa całkowity koszt terapii refundowanej. Wprowadzenie zasady płatności za uzyskane efekty kliniczne będzie kluczowe dla dostępności do wielu innowacyjnych terapii - mówi dla Rzeczpospolitej Susanne Schaffert, dyrektor zarządzająca Novartis Oncology w Europie.

Novartis Oncology wprowadza nowy model sprzedaży leków „pay for performance", czyli opłaty za efektywność kliniczną. Model skierowany jest do pacjentów cierpiących m.in. na choroby rzadkie i ultrarzadkie – czytamy w „Rz”.

- Po testach bezpieczeństwa i skuteczności klinicznej w próbach klinicznych lek podlega weryfikacji systemu ochrony zdrowia w celu sprawdzenia, czy spełnia pokładane w nim nadzieje w warunkach codziennej praktyki klinicznej. Model jest prosty – płać, kiedy działa, nie płać, gdy nie działa – przypomniała dyrektor.

Schaffert uważa, że by uzyskać efektywne wydatkowanie pieniędzy, należy zidentyfikować pacjentów mających największe szanse na uzyskanie optymalnego efektu terapeutycznego. Takie podejście powinno wyjść naprzeciw ograniczeniom wynikającym z budżetu i zapewnić pacjentom szybszy dostęp do terapii, której potrzebują.

Obecnie Novartis wprowadza taki model w przypadku trzech swoich leków.

Jednocześnie Schaffert deklaruje, że jako przedstawiciele rynku farmaceutycznego, firma Novartis powinna być dla Ministerstwa Zdrowia partnerem w przeprowadzaniu zmian w ustawie refundacyjnej. Dyrektor docenia działania resortu, a nowe kryteria refundacyjne dla leków na choroby rzadkie określa jako bardzo innowacyjne.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH