Przedsiębiorcy są za mechanizmem rynkowym

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dialog.gov.pl/ rynekaptek.pl   17-05-2016, 11:07

Przedsiębiorcy są za mechanizmem rynkowym

Zdaniem Konfederacji Lewiatan ani PIF, ani Ministerstwo Zdrowia nie są właściwe do tego, aby samodzielnie decydować o przedsięwzięciu, jakim jest prowadzenie apteki. Sprawy związane z zapobieganiem kartelizacji leżą w kompetencji wyłącznie UOKiK.

Wracamy do spotkania, które odbyło się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Strona rządowa dialog.gov.pl, opublikowała stanowiska przyjete podczas spotkania 11 maja przez uczestników dyskusji.

Dobrawa Biadun (Konfederacja Lewiatan) odniosła się do informacji medialnych na temat prowadzonych w Ministerstwie Zdrowia prac nad regulacjami prawnymi dotyczącymi funkcjonowania rynku aptek w Polsce. Poruszyła kwestię własności aptek w kontekście tzw. regulacji jednego procenta (art. 99 ust. 1 i 3 Prawa farmaceutycznego).

Zdaniem Konfederacji Lewiatan ani Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna, ani Ministerstwo Zdrowia nie są właściwe do tego, aby samodzielnie decydować o przedsięwzięciu, jakim jest prowadzenie apteki. Sprawy związane z zapobieganiem kartelizacji leżą w kompetencji wyłącznie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W drugiej części wystąpienia odniosła się do zapowiedzi wprowadzenia przez resort zdrowia przepisu, zgodnie z którym co najmniej 51 procent udziałów w aptece ma należeć do osób z tytułem magistra farmacji. Podkreśliła, że powyższa inicjatywa MZ (w ramach planu „apteka dla aptekarza”) przyniesie negatywne skutki.

W konkluzji swojej wypowiedzi zaapelowała, aby przedsiębiorcy i związkowcy jako strona społeczna zostali włączeni do dyskusji, do prac zespołu, który będzie przygotowywał zmiany w przepisach dotyczących zmian własnościowych w branży.

Eksperci Konfederacji Lewiatan ze Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET poinformowali, że na apel ze strony Ministerstwa Zdrowia, w związku z planowaną kompleksową reformą prawa farmaceutycznego, wystosowali do tego resortu propozycje zmian legislacyjnych w przepisach antykoncentracyjnych na rynku farmaceutycznym. Przedstawili je na forum Zespołu, w szczególności te, które dotyczą regulacji 1-procentowej. Zaznaczyli, że przedsiębiorcy oczekują przewidywalności, jasności i stabilności prawa oraz interpretacji przepisów w zgodzie z ich treścią, aby móc inwestować i podejmować racjonalne decyzje biznesowe na rynku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH