Przedwyborcza minidebata

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ, MB/rynekaptek.pl   30-09-2011, 06:26

Przedwyborcza minidebata

Wkrótce wybory parlamentarne, później wybory do samorządu aptekarskiego. Zadaliśmy osobom pełniącym obecnie ważne funkcje w Naczelnej Izbie Aptekarskiej i Okręgowych Izbach Aptekarskich pytania, dotyczące ich poglądów na istotne dla środowiska sprawy.

(nazwiska w kolejności alfabetycznej)
1. Czy zamierza Pan kandydować na stanowisko Prezesa NRA?

Piotr Bohater, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej
: Tak, biorę to poważnie pod uwagę. 


Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: Tak. Moja praca dla polskich aptekarzy nie została jeszcze zakończona.

Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej: Nie, jeżeli będzie inny dobry kandydat.

2. Jakie stanowisko przedstawił Pan podczas głosowania NRA w sprawie stanowiska dotyczącego sztywnych cen i marż?


PB: Zawsze wykazywałem zdecydowaną postawę za stałymi cenami detalicznymi na leki refundowane, przedstawiając to stanowisko również jako Koordynator Departamentu Spraw Zagranicznych NRA w licznych artykułach i opracowaniach wskazujących, że jest to standard w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ale nie zapominajmy, że propozycja Ministerstwa Zdrowia dotycząca sztywnych cen i marż była i jest powiązana z kuriozalnym eksperymentem polegającym na naliczaniu marż aptecznych tylko do limitu refundacji (takie rozwiązanie nie zostało dotychczas zastosowane w żadnym kraju europejskim). Wstępne obliczenia i symulacje pokazywały, że zaproponowany w projekcie ustawy refundacyjnej system naliczania marż aptecznych do limitu refundacji będzie miał katastrofalne skutki finansowe dla aptek. Dowodem na to jest pojawienie się w szybkim czasie poprawionej tabeli marż.

GK: Głosowałem za przyjęciem uchwały z 21 grudnia 2010 roku. Naczelna Rada Aptekarska opowiedziała się za wprowadzeniem do porządku prawnego regulacji gwarantujących miedzy innymi sztywne ceny na wszystkich poziomach obrotu refundowanymi produktami leczniczymi, czyli sztywne ceny zbytu, sztywne ceny hurtowe i sztywne ceny detaliczne, a także jednakową odpłatność za te produkty we wszystkich aptekach. Niestety, niektórzy członkowie NRA, na przykład Piotr Bohater i Stanisław Piechula, głosowali przeciw przyjęciu tej uchwały.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH