Przejęcie apteki nie następuje automatycznie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   16-08-2016, 12:24

Przejęcie apteki nie następuje automatycznie Zezwolenie na prowadzenie apteki jest decyzją administracyjną,

Czy automatycznie syn może przejąć zezwolenie na prowadzenie apteki w przypadku, gdy rodzic, który przeszedł na emeryturę, przepisał ją na drodze darowizny, spełniając przy tym wszelkie wymogi? Odpowiedzi udziela Dziennik Gazeta Prawna.

Nie, pomimo przejęcia własności apteki, nie nastąpiło automatyczne przejście zezwolenia na jej prowadzenie. Zezwolenie na prowadzenie apteki jest decyzją administracyjną, która jest wyłączona z obrotu cywilnoprawnego.

O braku przeniesienia zezwolenia na nabywców apteki świadczy wiele regulacji ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej: u.p.f.).

- Przykładowo zgodnie z art. 104 u.p.f., zezwolenie na prowadzenie apteki wygasa w przypadku śmierci osoby, na rzecz której zostało wydane zezwolenie, jeżeli zostało wydane na rzecz podmiotu będącego osobą fizyczną, rezygnacji z prowadzonej działalności, likwidacji osoby prawnej, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej – czytamy na stronie DGP.

Pogląd ten jest zgodny w wyrokiem z dnia 20 lutego 2007 r Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zdaniem NSA u podstaw zasady nieprzenoszalności uprawnień wynikających z koncesji, zezwoleń i licencji jest ochrona interesu publicznego (w tym m.in. ochrona zdrowia, życia, bezpieczeństwa, porządku publicznego). Sąd podkreślił, że co do zasady przyjmuje się, iż brak regulacji przewidującej taką możliwość jest równoznaczny z jej zakazem.dny w wyrokiem z dnia 20 lutego 2007 r Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Więcej: http://prawo.gazetaprawna.pl/

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH