Przetrwała wojnę, czy przetrwa szarą rzeczywistość?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Radio RDC/rynekaptek.pl   07-12-2016, 11:26

Przetrwała wojnę, czy przetrwa szarą rzeczywistość? Czy najtarsza apteka w Warszawie zostanie zlikwidowana?

Dobrym rozwiązaniem byłoby przekształcenie najstarszej apteki w Warszawie częściowo w muzeum, co uchroniłoby ją przed zamknięciem - powiedziała dr hab. Iwona Arabas, Kierownik Muzeum Farmacji podczas audycji "Jest spawa" w radiu RDC.

Apteka na Nowym Świecie, zlokalizowana w południowej oficynie pałacu Branickich, funkcjonuje od 165 lat. Apteka, która uzyskała koncesję w 1851 roku, zajmuje lokal komunalny, ale wyposażenie, które pochodzi z połowy XIX wieku, należy do jej właścicieli. Teraz jednak może zostać zamknięta i zamieniona w inny sklep lub lokal usługowy.

Zdaniem dr hab. Iwony Arabas, Kierownika Muzeum Farmacji, ta apteka nazywana przez warszawiaków „gotycką” jest bezcenna dla miasta, a jej wartości nie da się przeszacować:

- Nie znam drugiej apteki w Warszawie, która przetrwałaby wojnę i miała oryginalne meble pochodzące z XIX wieku. Fenomenem tej apteki jest to, że przetrwała Powstanie Warszawskie, gdzie wszystko wokół się paliło. Czysty przypadek uchronił ją od zniszczenia.

Bartosz Skorupa z Zarządu Gospodarki Nieruchomościami zapewniał, że miastu zależy na zabytkowych miejscach, na aptece na Nowym Świecie również: - Na razie nic nie wskazuje na to, aby ta apteka miała być zamknięta i przestała działać w tym miejscu. Dodał, że do ZGN wpłynął obecnie jeden wniosek najemcy, który jest zainteresowany zmianą działalności. Tłumaczył, że na ten moment nie wiadomo czy najemcy chodzi o całkowitą zmianę koncepcji czy kieruje się kwestami finansowymi.

Rozmówcy zgodzili się natomiast co do faktu, że jest to prawdopodobnie złe miejsce na prowadzenie apteki, z tego powodu, że w pobliżu nie ma żadnej przychodni ani miejsc parkingowych. Z drugiej jednak strony, ta apteka funkcjonuje w tym miejscu dziesiątki lat. Co zrobić żeby przetrwała?

Iwona Arabas uważa, że dobrym rozwiązaniem byłoby przekształcenie apteki częściowo w muzeum. Zasugerowała, że mógłby tam powstać np. oddział obecnego Muzeum Farmacji w Warszawie, jednak to miejsce powinno być nadal wykorzystywane do sprzedaży leków i ziół. Apteka mogłaby zatem pełnić jednocześnie funkcję muzeum i sprzedawać farmaceutyki. Jej zdaniem przekształcenie apteki w miejsce muzealne uchroniłoby ją przed zamknięciem.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH