Przy Uniwersytecie w Białymstoku powstało Centrum Eksperckie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   01-06-2015, 15:33

Przy Uniwersytecie w Białymstoku powstało Centrum Eksperckie

Uniwersytet w Białymstoku zainaugurował 1 czerwca działalność Centrum Eksperckiego, które zajmie się komercjalizacją ekspertyz i analiz naukowych przygotowanych przez pracowników uczelni na potrzeby biznesu.

Centrum Eksperckie Uniwersytetu w Białymstoku jest spółką typu spin-off, której właścicielem jest uczelnia. Wszystko ma służyć komercjalizacji wiedzy tak, by na sprzedaży opinii i ekspertyz zarabiali i naukowcy, i uniwersytet, a przedsiębiorcy otrzymywali wiarygodne materiały firmowane logo uczelni.

Jak powiedział na konferencji prasowej prorektor ds. ekonomicznych UwB dr hab. Robert Ciborowski, proces komercjalizacji jest realizowany na uczelni od kilku lat. Wyjaśnił, że z jednej strony uczelnie "zmusza" do tego polityka resortu nauki, który w swojej strategii ma zapisaną konieczność komercjalizacji badań. Druga rzecz - jak dodał - to indywidualne działania uczelni, które przeprowadzają badania i chcą komercjalizować swoje wyniki.

Jak podkreślił prezes centrum dr Artur Olechno z wydziału prawa, na którym działa spółka, jest to oferta kompleksowa. Znalazły się w niej: przeprowadzanie ekspertyz, badań i analiz, doradztwo, szkolenia oraz tłumaczenia. Oferta dotyczy wszystkich wydziałów uczelni. Spółce zlecić można np. zrobienie audytu, analizy ekonomicznej, ekspertyzy prawnej, ale też - stworzenie biznes planu, przeprowadzenie badań nad nowymi lekami czy tłumaczenie tekstów naukowych.

Olechno zaznaczył, że oferta ta istniała już wcześniej, ale dzięki spółce została ona sformalizowana. Przedsiębiorcy będą mieli teraz łatwiejszy dostęp do pracowników uczelni. Olechno podkreślił, że spółka, która bierze na siebie obowiązki prawno-formalne związane z komercjalizacją badań, ma też zachęcić naukowców - którzy do tej pory niechętnie z tego korzystali - do współpracy z przedsiębiorcami. Dzięki spółce obniżą się też koszty pośrednictwa między naukowcami a odbiorcami. Ponadto spółka weźmie na siebie działalność marketingową.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH