Przybyło 720 sieciowych aptek. To już monopolizacja rynku?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennikpolski24.pl/rynekaptek.pl   24-08-2016, 10:58

Przybyło 720 sieciowych aptek. To już monopolizacja rynku? Ostatnie prognozy z początku 2012 roku zapowiadały spadek liczby aptek. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie.

Rynek farmaceutyczny rozwija sie bardzo dynamicznie. Tylko w ostatnim roku przybyło 720 sieciowych aptek, natomiast liczba aptek indywidualnych zmniejszyła się o 465. Oznacza to spore ryzyko, że może dojść do monopolizacji, a co za tym idzie dużo wyższych cen leków - podaje Dziennik Polski.

Jak przypomina Dziennik, prognozy z początku 2012 r. zapowiadały spadek liczby aptek. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ich liczba nie tylko stale rośnie, ale zmienia się również struktura - z roku na rok tracą apteki indywidualne na rzecz „sieciówek”.

Zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej, w 2004  r. na polskim rynku funkcjonowało 45 sieci, a obecnie jest ich już 390. NRA uważa, że "taniość" leków w aptekach sieciowych jest "czystą iluzją", a jeśli liczba aptek sieciowych będzie rosła w takim tempie to "grozi nam oligopol".

Z kolei Konfederacja Lewiatan i ZPA PharmaNET podkreślają, że nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie wynikające z faktu rosnącej liczny aptek sieciowych.

- Monopol nie powstanie z tego powodu, że państwo polskie dysponuje odpowiednimi narzędziami i instytucjami obrony przed takimi praktykami. Jest to między innymi UOKiK, który po pierwsze w przypadku każdej większej transakcji musi wyrazić zgodę na zakup (przejęcie) konkretnej sieci aptek, co oznacza, że nie widzi zagrożenia, a po drugie – w raporcie opublikowanym za 2015 roku Urząd stwierdza, że „model przyjęty w polskim systemie prawnym nie odbiega od standardów przyjętych w części państw Unii Europejskich - twierdzi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Apteki sieciowe jednak znacznie częściej niż indywidualne zatrudniają gorzej opłacanych techników farmaceutycznych, którzy z reguły nie mogą służyć tak fachową poradą, jaką zapewniają magistrowie farmacji - uważa gazeta.

Podjęta w ubiegłym roku po raz kolejny próba "wygaszenia" kształcenia techników farmaceutycznych, których mieliby zastąpić absolwenci studiów, nie powiodła się.

Więcej: www. dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH