Przygotowania do wdrożenia pilotażu. Apteki są gotowe pełnić opiekę farmaceutyczną?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   13-12-2017, 08:01

Przygotowania do wdrożenia pilotażu. Apteki są gotowe pełnić opiekę farmaceutyczną? Pilotaż opieki farmaceutycznej ruszy prawdopodobnie w pierwszej połowie 2018 r. (Fot. Archiwum)

Wiele elementów pilotażu należy jeszcze uzgodnić z Inspekcją Farmaceutyczną. Trzeba określić, ile aptek weźmie w nim udział, a także opracować metodę kwalifikacji aptek i farmaceutów do udziału w pilotażu - informuje dr Piotr Brukiewicz, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Pierwsze spotkanie nowo powołanego Zespołu roboczego do spraw pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej odbyło się 16 listopada 2017 roku. W spotkaniu wzięli udział również niektórzy eksperci pracujący nad nowelizacją ustawy o zawodzie farmaceuty.

Dr Piotr Brukiewicz, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej i jednocześnie członek ministerialnego zespołu do spraw wdrożenia pilotażu, przypomniał co przyczyniło się do ponownego utworzenia Zespołu (rozwiązanie poprzedniego Zespołu nastąpiło 1 września 2016 roku) i uzyskania zgody Ministra Zdrowia.

- Razem z panią dr hab. Agnieszką Skowron oraz z przewodniczącym poprzedniego zespołu ds. opieki farmaceutycznej, Grzegorzem Zagórnym, zaproponowaliśmy nowemu wiceministrowi zdrowia Marcinowi Czechowi, który odpowiada za politykę lekową, ponowne powołanie Zespołu ds. pilotażu wdrożenia opieki farmaceutycznej. Wiceminister Czech przystał na naszą propozycję, czego efektem było ogłoszenie 27 października br. zarządzenia Ministra Zdrowia, w sprawie powołania Zespołu – opisuje prezes Brukiewicz.

To skomplikowany proces
Podczas spotkania omówiono ogólnie koncepcję wdrożenia pilotażu. Zaznacza jednak, że wiele kwestii już zostało przedyskutowanych z głównymi partnerami.

- Na obecnym etapie zajmujemy się analizą uwag do przesłanego członkom zespołu materiału. Chodzi przede wszystkim o elementy krytyczne. Skupiamy się też na wyborze kolejnego partnera, czyli operatora IT. Wiele elementów pilotażu należy także uzgodnić z Inspekcją Farmaceutyczną, trzeba określić ile aptek weźmie udział w pilotażu, a także opracować metodę kwalifikacji aptek i farmaceutów do udziału w pilotażu. Cały proces jest więc dość skomplikowany – ocenia.

Prezes SIA dodaje, że ważna jest również kwestia informowania pacjentów o możliwości skorzystania z porad farmaceuty w ramach pilotażu. Poza tym, należy przygotować szereg dokumentacji, w tym opracować formularze, które po wywiadzie z pacjentem uzupełniałby farmaceuta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH