Przyjmowanie przeterminowanych leków: ubolewania z powodu utrudnień

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Warszawa / rynekaptek.pl   03-03-2015, 07:40

Przyjmowanie przeterminowanych leków: ubolewania z powodu utrudnień

Władze Warszawy zapewniają, że liczba aptek zbierających leki stale wzrasta - w 2014 r. było ich 535, obecnie 566, a trudności w zbiórce są przejściowe.

Przeterminowane leki zbierane są w warszawskich aptekach od 2003 r. Udział placówek w akcji zbierania leków jest dobrowolny, wystarczy pisemne wyrażenie chęci przystąpienia do akcji zgłoszone do Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu m.st. Warszawy. W równie prosty sposób można zrezygnować z udziału w akcji - wyjaśnienia takie otrzymała z biura prezydenta Warszawy Alina Fornal, prezes OIA w Warszawie.

Problemy ze zbiórką leków wynikały z opóźnień w postępowaniu przetargowym na wyłonienie operatora, który świadczy usługę odbioru, transportu i przekazania do przetworzenia odpadów w postaci przeterminowanych leków i termometrów rtęciowych.

Oferty zostały otwarte 24 listopada 2014 r., a więc jeszcze w trakcie obowiązywania poprzedniej umowy. Podpisanie umowy z firmą „BYŚ” zaplanowane było na połowę grudnia 2014 r.

W przeddzień planowanego podpisania umowy jedna z firm niezadowolonych z wyniku przetargu, złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, zarzucając dwóm innym firmom zmowę cenową. W związku z tym, podpisanie umowy stało się możliwe ale dopiero kilka tygodni później, w styczniu 2015 r. (po rozstrzygnięciu sprawy przez Krajową Izbę Odwoławczą, która oddaliła odwołanie).

Ostatecznie umowa z firmą „BYŚ" o świadczenie usług odbioru, transportu i przekazania do przetworzenia odpadów w postaci przeterminowanych leków i termometrów rtęciowych podpisana została 26 stycznia 2015 r. (odbiór leków rozpoczął się już w dniu następnym). W ciągu pierwszych trzech dni odebrano leki z ponad 130 aptek.

- Opóźnienie w podpisaniu umowy, a tym samym czasowe wstrzymanie odbioru leków z aptek było przypadkiem odosobnionym - tłumaczą pracownicy prezydenta Warszawy.

Do zorganizowania selektywnej zbiórki przeterminowanych leków pochodzących z gospodarstw domowych zobowiązuje gminy art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 z późn. zm.).

- Ustawa nie wskazuje sposobu i miejsca prowadzenia takiej zbiórki. Ponieważ jednak art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21 z późn. zm.) zwalnia apteki prowadzące zbiórkę leków od mieszkańców z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie tych odpadów, można domniemywać, iż ustawodawca nie tylko akceptuje, ale i promuje taki sposób zbierania leków - informuje biuro prezydenta Warszawy.

Więcej: OIA Warszawa 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH