"Przyjmujemy formułę najbardziej liberalną z możliwych"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: tugazeta.pl/ rynekaptek.pl   24-05-2016, 12:30

"Przyjmujemy formułę najbardziej liberalną z możliwych"

W związku z rezygnacją jednej z aptek z dyżurowania w nocy, władze powiatowe są zobowiązane do opracowania grafiku, który zapewni możliwość dostępu do leków mieszkańcom powiatu wieruszowskiego - mówi wicestarosta Mirosław Urbaś.

Problem pojawił się wówczas, gdy jedna z wieruszowskich aptek zrezygnowała z pełnienia całodobowych dyżurów - informuje tugazeta.pl.

- W związku z rezygnacją tego podmiotu z dyżurowania w nocy jesteśmy zmuszeni do opracowania grafiku, który zapewni możliwość dostępu do leków mieszkańcom powiatu wieruszowskiego - ocenia wicestarosta, dodając, że do tej pory przeprowadzono szeroki cykl konsultacji:

– Odbyły się dwa spotkania z częścią właścicieli aptek, dopełniliśmy wszystkich formalnych wymagań. Mamy opinie wójtów oraz burmistrza, a także odpowiedź od Rady Aptekarskiej. Większość z tych opinii jest pozytywnych, Rada dwukrotnie wypowiedziała się negatywnie.

- Argumentacja izby aptekarskiej nie do końca może być podstawą do odstąpienia Rady Powiatu od uchwały - mówi starosta, podkreślając, że samorząd powiatowy idzie w kierunku minimalistycznego rozwiązania: jedna apteka dyżuruje i jest możliwość bycia w gotowości pod telefonem.

- W takiej sytuacji farmaceuta oceni czy wydanie leku w porze nocnej jest konieczne. Z punktu widzenia orzecznictwa sądów administracyjnych postępujemy właściwie, chociaż przyjmujemy formułę najbardziej liberalną z możliwych - dodaje Mirosław Urbaś.

Decyzja dotycząca nocnych dyżurów ma zostać podjęta w środę, 25 maja, podczas kolejnej sesji Rady Powiatu.

Stanowisko władz powiatu wieruszowskiego wydaje się być łagodniejszym od wcześniejszego apelu wystosowanego do właścicieli aptek o podanie numerów telefonów.

"Dyżury będą odnosiły się do okresów tygodniowych i będą pełnione przez apteki w formie dyżuru telefonicznego w godzinach od 23.00 do 7.00. Brak podania numeru telefonu dyżurnego spowoduje, że dana apteka pełnić będzie dyżur zgodnie z przyjętym harmonogramem, w siedzibie apteki" - zarządził starosta.

Dodał także, iż "niestosowanie się do uchwały będzie skutkować podjęciem odpowiednich kroków prawnych".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH