PTF: to ostatnia szansa na zmiany na rynku aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   06-03-2017, 15:53

PTF: to ostatnia szansa na zmiany na rynku aptek Zdaniem PTF, usługi farmaceutyczne nie są świadczone przez fachowy personel, ze względu na rosnącą liczbę aptek

Zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne są ostatnią szansą na uporządkowanie zasad funkcjonowania rynku w taki sposób, by Polska i rząd miał realny wpływ na tę część polityki zdrowotnej państwa - uważa Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne.

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne przedstawia swoje stanowisko dotyczące proponowanych zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne w zakresie prowadzenia apteki. Stanowisko zostało przygotowane przez ekspertów PTF pod przewodnictwem dr hab. Agnieszki Zimmermann.

PTF uważa, że apteka powinna być elementem składowym systemu świadczeń zdrowotnych i być traktowana jako placówka ochrony zdrowia, świadcząca usługi na rzecz pacjentów.

- Zmiana podejścia ustawodawcy do apteki, czyli odejście od polityki liberalnej, jest w naszym przekonaniu w pełni uzasadnione dobrem polskiego pacjenta. Jak wykazały doświadczenia innych krajów, także polskie, deregulacja nie spowodowała obniżenia cen leków, ani nie polepszyła dostępu pacjentów do leków - wskazuje PTF.

Jak zauważa Towarzystwo, dodatkowo rosnąca liczna aptek w zestawieniu z liczbą polskich farmaceutów posiadających prawo wykonywania zawodu wskazuje, że usługi farmaceutyczne nie są świadczone przez fachowy personel, ale przez techników farmaceutycznych.

Zdaniem PTF, deregulacja wywarła za to wpływ na zwiększenie konsumpcji leków OTC i suplementów diety: - Można wręcz mówić o nadmiernym spożyciu, niemal nieracjonalnym, podsycanym dodatkowo nieodpowiedzialną, wszechobecną reklamą leków.

W ocenie Towarzystwa, zmiany w ustawie Prawa farmaceutycznego są ostatnią szansą na uporządkowanie zasad funkcjonowania rynku w taki sposób, by Polska i rząd miał realny wpływ na tę część polityki zdrowotnej państwa.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH