Punkty apteczne: będzie powrót do listy negatywnej?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   06-10-2016, 14:27

Punkty apteczne: będzie powrót do listy negatywnej? Kiedyś istniała lista negatywna, która określała jedynie, które leki nie mogą być sprzedawane w punktach aptecznych

Kiedyś istniała lista negatywna, która określała jedynie, które leki nie mogą być sprzedawane w punktach aptecznych, a wszystkie inne były do tejże sprzedaży dopuszczone. Poseł pyta czy możliwy byłby powrót do takiego rozwiązania?

- Punkty apteczne działają na terenach wiejskich i wypełniają służebną rolę dla społeczności lokalnych poprzez możliwości nabycia leków w bliskiej odległości od domu, bez konieczności udawania się do większych miejscowości - zauważa w interpelacji do ministra zdrowia poseł Paweł Skutecki.

Dodaje, że obecnie prowadzenie apteki na wsiach jest często nieopłacalne, dlatego w tych miejscach doskonale sprawdza się formuła punktu aptecznego, który przy relatywnie niskich obrotach jest w stanie wygenerować zysk.

Wynika to m.in z tego, że do prowadzenia takiego punktu nie trzeba posiadać tytułu magistra farmacji, a kierownikiem może być osoba posiadająca wykształcenie na poziomie technika farmaceuty.

- Mimo niewątpliwych korzyści społecznych płynących z istnienia punktów aptecznych, co rusz dochodzą głosy o ich możliwej likwidacji - stwierdza poseł.

Zauważa jednocześnie, że "istotną kwestią jest istnienie listy, na której widnieją leki dopuszczone do sprzedaży w punktach aptecznych".

- Dochodzi w związku z tym do kuriozalnych sytuacji, kiedy to na przykład jeden lek na nadciśnienie jest dostępny w punkcie aptecznym, a drugi o tym samym składzie, ale innej nazwie handlowej już nie. Utrudnia to mniej zamożnym mieszkańcom wsi dostęp do dużej części leków - ocenia.

Dodaje: - Kiedyś istniała lista negatywna, która określała jedynie, które leki nie mogą być sprzedawane w punktach aptecznych, a wszystkie inne były do tejże sprzedaży dopuszczone. W opinii osób prowadzących punkty apteczne poprzednie rozwiązanie było korzystniejsze.

W związku z tym poseł pyta ministra, czy resort zdrowia dostrzega potrzebę dalszego istnienia punktów aptecznych oraz czy rozważa powrót do tzw. listy negatywnej określającej, które leki nie mogą być sprzedawane w punktach aptecznych. Wszystkie inne byłyby dostępne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH