PwC: branża farmaceutyczna ma potencjał wytwarzać ponad 1 procent PKB

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   09-09-2011, 12:39

Eksperci firmy doradczej PwC obliczyli, że tylko w 2010 roku branża farmaceutyczna zasiliła budżet państwa kwotą 1 miliarda złotych w formie podatków i innych opłat.Większość tego ciężaru (prawie dwie trzecie) poniosły firmy produkujące leki innowacyjne. W raporcie „Wkład innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego w rozwój polskiej gospodarki” specjaliści PwC wskazują obszary, w których sektor ten najbardziej kształtuje realia gospodarcze.

Z analizy wynika, że spośród firm farmaceutycznych działających w naszym kraju, największe przełożenie na gospodarkę mają te przedsiębiorstwa, które posiadają zakłady produkcyjne w Polsce. Jednakże również i te, które sprowadzają leki z zagranicy istotnie wpływają na gospodarkę i społeczeństwo. 

Składa się na to: działalność operacyjna i tworzenie miejsc pracy, edukacja lekarzy i pacjentów, transfer „know-how”, ogólne podnoszenie poziomu wiedzy medycznej w kraju itp.

Sektor farmaceutyczny i biotechnologiczny jest według raportu Komisji Europejskiej najbardziej innowacyjną branżą w Europie, przeznaczającą ok. 16% swoich przychodów na działalność badawczo-rozwojową. 

Według badań naukowych stosowanie zaawansowanych metod terapeutycznych ma pozytywny wpływ na długość życia, a stosowanie leków innowacyjnych przyczynia się w 40% do tego efektu.

Autorzy raportu PwC podkreślają, że możliwe jest jeszcze większe zaangażowanie firm farmaceutycznych, szczególnie innowacyjnych, w generowanie wzrostu polskiej gospodarki. 

W 2016 roku całościowy wkład sektora farmaceutycznego ma przekroczyć 1 procent PKB. W tym celu jednak niezbędne jest usprawnienie systemu ochrony zdrowia oraz zwiększenie nakładów przeznaczonych na jego finansowanie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH