Pytanie o OSP Perspektywa 2030

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pharmalogica.pl/ rynekaptek.pl   14-04-2015, 10:48

Pytanie o OSP Perspektywa 2030 Grzegorz Kuchareiwcz pyta o stowarzyszenie zreszające apteki sieciowe

Naczelna Rada Aptekarska zwraca się z pytaniem do prof. Janusza Pluty czy Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne wspiera działalność stowarzyszenia Perspektywa 2030?

NRA wskazuje opublikowaną w portalu rynekaptek.pl informację o nowopowstałym Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Farmaceutów „Perspektywa 2030”  i zapytuje szefa PTF, czy popiera organizację, której „spojrzenie na najważniejsze cele środowiska aptekarskiego pozostaje w sprzeczności z poglądami prezentowanymi przez samorząd aptekarski”.

Jak informuje w piśmie dr Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA, ostry sprzeciw samorządu aptekarskiego budzi wypowiedź prezesa stowarzyszenia dra. Marka Malinowskiego, który stwierdził, że „ważną kwestią, która wymaga naszego zaangażowania, jest dostosowanie obowiązującego prawa do realiów. Chodzi m.in. o zniesienie fikcyjnego obowiązku wykonywania leków recepturowych we wszystkich aptekach”.

Zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo farmaceutyczne, apteki ogólnodostępne przeznaczone są do zaopatrywania ludności w produkty lecznicze, leki apteczne, leki recepturowe, wyroby medyczne i inne artykuły. Obowiązujące obecnie przepisy nie różnicują aptek ogólnodostępnych na te, które zaopatrują pacjentów w leki recepturowe i te, które tych leków recepturowych nie wykonują - przypomina Izba.
 
„Proszę o odpowiedź czy PTF popiera ideę zniesienia fikcyjnego, zdaniem stowarzyszenia Perspektywa 2030, obowiązku wykonywania leków recepturowych we wszystkich aptekach" - dopytuje szef NRA.

Samorząd aptekarski dąży do wzmocnienia pozycji farmaceuty poprzez wprowadzenie do porządku prawnego zasady „apteka dla aptekarza lub spółki aptekarzy”. NIA wielokrotnie była informowana przez aptekarzy pracujących w aptekach sieciowych o praktykach, do których są zmuszani przez tzw. managerów aptek m.in. do sprzedaży przykasowych i paragonówek.

"Programy kierowane przez właścicieli podmiotów sieciowych, nazywane „opieką farmaceutyczną”, są w rzeczywistością „świecą dymną” dla praktyk uniemożliwiających niezależne wykonywanie zawodu farmaceuty" - pisze NRA.
 
Więcej: http://www.pharmalogica.pl/
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH