Pytanie o przyszłość aptek to nie jest wybór zero-jedynkowy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   16-11-2016, 10:11

Pytanie o przyszłość aptek to nie jest wybór zero-jedynkowy Minister w Sejmie o przyszłości aptek

Co z farmaceutami? Czy jest pan za rozszerzeniem zakresu ich działania, za opieką farmaceutyczną i podniesieniem roli farmaceuty w opiece zdrowotnej? - pytał Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) podczas jednego z posiedzeń sejmowej komisji zdrowia.

W listopadzie posłowie spotkali się, by rozpatrzyć "Informację w sprawie planowanych zmian w systemie ochrony zdrowia zaprezentowanych przez Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła Pani Premier Beacie Szydło w dniu 5 lipca 2016 roku".

Na pytanie o przyszłość aptekarstwa, minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł odpowiedział:

- Pyta pan o przyszłość farmaceutów. Proszę państwa, to jest dylemat, nad którym rzeczywiście pracujemy, zresztą w kontakcie zarówno ze środowiskiem samych farmaceutów, jak i przedsiębiorców, którzy są zaangażowani w apteki.

Pytanie, jakie pan zadaje, jest dość zasadnicze i wszyscy powinniśmy odpowiedzieć – czy apteka powinna być bardziej placówką ochrony zdrowia czy sklepem. Pewnie to nie jest wybór zero-jedynkowy, ale wydaje się, że zbliżanie się w stronę sklepu generalnie nie jest dobrze przyjmowane nie tylko przez farmaceutów, ale także przez pacjentów, który mogą się w tym zgubić, i gubią się, proszę państwa, o czym doskonale wiemy, zwłaszcza, że tu, na sali, siedzi sporo lekarzy.

Gubią się, na przykład, wydając ogromne pieniądze na rzeczy, które z punktu widzenia zdrowia często nie mają żadnej wartości, a wyglądają jak leki. Mówię, na przykład, o suplementach. W związku z tym, wydaje się, że pana pytanie jest zasadne, a moja odpowiedź jest na razie w kategoriach strategicznych.

Wydaje się, że istnieje konieczność wykorzystania potencjału farmaceutów, między innymi w opiece farmaceutycznej, ale musi to się odbyć razem ze zmianami w zakresie asortymentu, jaki powinien być dostępny w aptece, a niedostępny w sklepie i odwrotnie – jaki nie powinien być sprzedawany w aptece, a może być sprzedawany na zewnątrz, oczywiście z pewną elastycznością.

Na przykład, chyba trudno byłoby znaleźć kraj na świecie, gdzie niektóre leki w małych opakowaniach – do stosowania doraźnego – nie są dostępne również poza aptekami. To jest strategiczny obraz tego, i nad tym pracujemy.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH