PZ: zawężenie listy lekarzy uprawnionych do wydawania recept jest niepotrzebne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PZ/rynekaptek.pl   31-08-2016, 11:25

PZ: zawężenie listy lekarzy uprawnionych do wydawania recept jest niepotrzebne Porozumienie obawia się, że jeżeli dany lek zostanie przepisany przez lekarza ze względu na inne dolegliwości niż wskazane przez resort wówczas pacjent będzie musiał za niego zapłacić.

Nie w każdym przypadku leki z listy 75+ będą bezpłatne dla seniorów i nie każdy lekarz będzie mógł wystawić na nie receptę - uważa Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Federacja jest zdania, że projekt Ministerstwa Zdrowia poprawi standard opieki zdrowotnej w Polsce, ale lista lekarzy uprawnionych do wystawiania recept na bezpłatne leki nie powinna być zawężona.

Jak czytamy w informacji przygotowanej przez Federację, resort zdrowia sporządził listę leków refundowanych dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Zgodnie z informacją przekazaną przez ministra zdrowia nie oznacza to, że każdy z tych leków będzie dostępny całkowicie bezpłatnie dla każdego seniora. Będzie bowiem brana pod uwagę tzw. charakterystyka produktu leczniczego. W praktyce oznacza to, że jeżeli dany lek zostanie przepisany przez lekarza ze względu na inne dolegliwości niż wskazane przez resort wówczas pacjent będzie musiał za niego zapłacić.

 Joanna Szeląg, lekarz rodzinny, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego apeluje również do seniorów, aby planując wyjazd z miejsca zamieszkania, zaopatrzyli się w odpowiednią ilość leków lub w stosowną receptę. "Ministerstwo zawęziło bowiem listę lekarzy, którzy mogą przepisać bezpłatne leki - wśród nich znaleźli się tylko uprawnieni lekarze i pielęgniarki POZ (w rozumieniu art. 55 ust. 2a ustawy o świadczeniach) oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae."

Jak dodaje Szeląg, możliwość wystawiania bezpłatnych recept powinni mieć wszyscy lekarze zatrudnieni u danego świadczeniodawcy. - Istotnym problemem wynikającym z decyzji o zawężeniu osób uprawnionych mogą być np. braki kadrowe. Dodatkowo lekarze POZ nie będą mogli wystawiać recept na bezpłatne leki pacjentom, którzy nie są przypisani ani do ich listy aktywnej, ani do listy aktywnej świadczeniodawcy, u którego są zatrudnieni lub wykonują zawód - komentuje ekspert. 

Ponadto resort wyeliminował z listy uprawnionych również lekarzy POZ, którzy wystawiają recepty w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. A także lekarzy, którzy nie posiadają ustawowego statusu lekarza POZ oraz tych bez specjalizacji, którzy wspomagają działalność świadczeniodawcy - czytamy w informacji. 

Federacja zauważa, że w przypadku, kiedy lekarz POZ, którego senior wybrał składając deklarację jest nieobecny receptę na bezpłatne leki może mu wystawić inny lekarz POZ zatrudniony albo wykonujący zawód u tego samego świadczeniodawcy.

- Prawo pacjenta do bezpłatnych leków jest proste do weryfikacji - jedyne kryterium stanowi PESEL dlatego zawężenie listy lekarzy uprawnionych do wydawania recept jest niepotrzebne – mówi Marek Twardowski, wiceprezes PZ.

Federacja zwraca także uwagę pacjentom, aby nie gubili recept, które NFZ traktuje jak karty czekowe. W przypadku zgubienia recepty lekarze mogą odmawiać ponownego wystawienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH