PZM proponuje nowe współczynniki do podwyżek pensji pracowników medycznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Gubała/ rynekaptek.pl   29-03-2018, 08:38

PZM proponuje nowe współczynniki do podwyżek pensji pracowników medycznych Według PZM ustawa winna obejmować wszystkich zatrudnionych w podmiotach leczniczych (fot. archiwum)

W czwartek (29 marca) o godz. 9.00, członkowie Zespołu problemowego ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego wrócą do rozmów o nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Na spotkaniu będzie kontynuowana dyskusja nad propozycją zmian w ustawie, która ma zaledwie 10 miesięcy. Została uchwalona 8 czerwca 2017 r., ale pracownicy nie są z jej zapisów zadowoleni.

Jednym z postulatów jest rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy na tzw. pracowników działalności podstawowej innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne. Mieliby oni zarabiać nie mniej niż wskaźnik oparty na iloczynie współczynnika pracy 0,53 i rzeczywistej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie.

Czas dojścia do lepszych pensji
Dr Tomasz Dybek, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, przedstawiciel Porozumienia Zawodów Medycznych uważa, że proponowana nowelizacja w żadnym stopniu nie odpowiada oczekiwaniom postulowanym przez środowiska medyczne.

- Oczekujemy kompleksowego podejścia do nowelizacji ustawy, a nie pozorowanych działań cementujących biedę pracowników tego sektora, która skutkuje niedoborami kadrowymi - informuje Rynek Zdrowia dr Tomasz Dybek.

Porozumienie Zawodów Medycznych uważa, że zakres nowelizacji ustawy powinien uwzględniać ustalenie kwoty bazowej na poziomie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie brutto. Jeśli zostanie utrzymana kwota 3900 zł, PZM postuluje o proporcjonalny dla każdej grupy zawodowej czas dojścia:

a) na dzień 1 lipca 2018 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny podwyższa się co najmniej o 30% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym tego pracownika;
b) na dzień 1 lipca 2019 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny podwyższa się co najmniej o 30% kwoty stanowiącej różnicę (...);
c) na dzień 1 lipca 2020 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny podwyższa się co najmniej o 10% kwoty stanowiącej różnicę (...);

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH