PZPPF: chcemy być "generycznym" liderem w Europie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   23-12-2014, 11:38

PZPPF: chcemy być "generycznym" liderem w Europie

Krajowy przemysł farmaceutyczny pełni i nadal chce pełnić ważną rolę w zabezpieczeniu zdrowotnym Polaków.

- Pamiętajmy, że co drugi sprzedawany u nas lek pochodzi z polskich fabryk. Mimo że nasze wydatki na refundację są jednymi z najniższych w Europie, dzięki przystępnym cenom, Polacy mają dostęp do farmakoterapii - mówi Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).

Dodaje: - Najważniejsze cele zawarliśmy w Programie Rozwoju Krajowego Przemysłu Farmaceutycznego. Są to: umocnienie pozycji europejskiego lidera w produkcji leków generycznych, podnoszenie poziomu innowacyjności tej branży, stworzenie spójnej i stabilnej polityki lekowej na poziomie krajowym oraz zmniejszanie ujemnego salda w handlu zagranicznym lekami. Ponadto uważamy, że w ramach polityki przemysłowej Polska powinna koncentrować środki na rozwoju kilku strategicznych branż, w tym farmacji, które będą w stanie wygrać z międzynarodową konkurencją.

Związek proponuje kilka konkretnych rozwiązań, na przykład wprowadzenie ulg podatkowych dla firm prowadzących prace o charakterze badawczo-rozwojowym i wprowadzających nowe produkty na krajowy rynek, stosowanie "premii innowacyjności" w ustalaniu wysokości ceny leku refundowanego. Ważna jest też likwidacja barier rozwoju, m.in rosnących kosztów administracyjnych, np. rejestracji.

- Proponujemy ich redukcję m.in. poprzez wydawanie świadectw rejestracyjnych jednocześnie na wszystkie postaci i dawki danego leku oraz obniżenie kosztów dokonywania zmian w dokumentacji rejestracyjnej. Obecnie bowiem opłaty wnoszone do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych czterokrotnie przewyższają koszt jego działalności, stanowiąc parapodatek, którym obciąża się firmy farmaceutyczne - uważa prezes Śledziewski.

Ważnym celem jest również rozwój biotechnologii w Polsce. Największe światowe koncerny farmaceutyczne, wytyczające kierunki rozwoju farmakoterapii wprowadzają na rynek leki biologiczne. Wygasanie patentów na te leki umożliwia polskim firmom rozpoczęcie produkcji leków bionastępczych. Przewiduje się, że do 2020 roku ich rynek na świecie wzrośnie o 50%.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH