PZPPF: to gra do jednej bramki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PZPPF/ rynekaptek.pl   18-02-2016, 18:47

PZPPF: to gra do jednej bramki

Krajowi producenci leków pozytywnie oceniają „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, bo został on oparty na istniejącym już potencjale gospodarczym i zakłada jego rozwój i wzmocnienie - informuje PZPPF.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy zapowiedź „przekrojowego spojrzenia na przedsiębiorczość zamiast Polski resortowej”. Na funkcjonowanie przemysłu farmaceutycznego mają bowiem wpływ decyzje różnych resortów i urzędów. Niestety, dotychczas organy te podejmując decyzje, często o fundamentalnym znaczeniu dla kondycji naszej branży, nie posługiwały się wspólnym kompasem, ani też nie konsultowały się w wystarczającym stopniu z przemysłem. Zapowiadana przez wicepremiera „Gra do jednej bramki” i  współpraca z pracodawcami z pewnością przyczyni się do stymulacji rozwoju naszej branży - dodaje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Przemysł farmaceutyczny został zaliczony do tych, w których Polska może uzyskać przewagi konkurencyjne. Zważywszy, że wartość polskiego eksportu produktów farmaceutycznych rośnie, z zadowoleniem przyjmujemy też zapowiedź jego wsparcia i reformy dyplomacji ekonomicznej. To może to przyczynić się do odwrócenie ujemnego bilansu handlowego polskiego sektora farmaceutycznego.

- Szczególnie istotna dla naszego przemysłu jest  zapowiedź tworzenia programów rozwojowych dla poszczególnych branż.  Cały czas brakuje nam strategii, która będzie odgórnie i centralnie wdrażana. PZPPF bezskutecznie od lat  się o to stara. Trzy lata temu jako branża przedstawiliśmy własny projekt strategii. Jedyne, co wtedy zaproponowało ówczesne Ministerstwo Gospodarki  była zmiana w tytule dokumentu - dodają krajowi producenci.

Dodają, że nie podjęto merytorycznej dyskusji na ten temat i nie wdrożono narzędzi, które mogłyby wspierać polski przemysł farmaceutyczny w rozwoju w Polsce i zagranicą: - "Tymczasem biorąc pod uwagę znaczenie społeczne tego przemysłu, który gwarantuje bezpieczeństwo lekowe Polski, konieczne jest opracowanie strategii rozwoju krajowej branży farmaceutycznej. Przyniesie to pozytywne efekty dla polskiej gospodarki i polskich pacjentów nie tylko doraźne, ale i w perspektywie następnych lat".

- Życzymy wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, aby otrzymał odpowiednie wsparcie polityczne, które pozwoli na realizację tych zamierzeń. Mamy nadzieję, że Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stanie się wielkim narodowym programem rozwojowym - ocenia PZPPF.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH