QuintilesIMS o projekcie styczniowej listy refundacyjnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: QuintilesIMS/ rynekaptek.pl   28-12-2016, 08:28

QuintilesIMS o projekcie styczniowej listy refundacyjnej Firma analizuje projekt listy leków refundowanych

Projekt listy leków refundowanych wprowadza zmiany w zakresie bezpłatnych leków dla pacjentów powyżej 75 roku życia, w wyniku których wzrasta liczba substancji czynnych – z obecnych 68 do 76 dostępnych od stycznia 2017 roku.

Seniorzy otrzymują między innymi bezpłatne insuliny ludzkie i analogi insulin ludzkich.

W lecznictwie zamkniętym projekt wprowadza nowe programy lekowe. W ramach tych programów
możliwe będzie leczenie substancjami czynnymi, które wcześniej były dostępne w refundacji, ale w innym wskazaniu terapeutycznym, jak również możliwy będzie dostęp do nowych, dotychczas nierefundowanych leków.

Refundacja na rynku aptecznym
Na rynku aptecznym w zakresie leków refundowanych dodano ogółem 60 produktów (wg kodów EAN).
Z wyjątkiem 2 paczek leków zawierających ezetimibe+atorvastatin dodane pozycje to substancje czynne, obecne już wcześniej w refundacji.

Nowe substancje czynne w refundacji aptecznej
Ezetimibe+atorvastatin – lek złożony z dwóch substancji czynnych o uzupełniających się mechanizmach działania, zmniejszających stężenie lipidów. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej zostało przyznane w 2015 roku. Do listopada 2016 roku lek ten nie był obecny w sprzedaży na rynku aptecznym w Polsce.

Do chwili obecnej pacjenci mogli korzystać z terapii skojarzonej tzn. osobno przyjmować dwa leki zawierające te substancje czynne. Nowo dodany lek może stanowić pożądaną przez pacjentów opcję terapeutyczną, ze względu na swoją jednotabletkową postać. Jednakże, ze względu
na wskazania refundacyjne, refundacja leku jest dostępna dla niewielkiej liczby pacjentów.

Spośród nowo dodanych produktów, w ostatnich dwunastu miesiącach (grudzień 2015 roku – listopad 2016 roku), sprzedawało się 6 pozycji. Pacjenci, kupując je ze 100% odpłatnością (bez refundacji), wydali na nie blisko 7,2 mln zł. Wprowadzenie tych leków na listy refundacyjne, przy założeniu tej samej ilości sprzedaży, zmniejszy wydatki pacjentów o 66% – do kwoty 2,4 mln zł.

Zmniejszenie wydatków pacjentów będzie także możliwe w wyniku zmniejszenia obecnych dopłat do wybranych leków – w przypadku 15 pozycji dopłaty pacjenta zmniejszą się o 10 i więcej złotych. Zmiany dopłaty pacjenta (obniżki i podwyżki) dotyczą w sumie 775 pozycji leków. Wzrost dopłaty pacjenta o 10 zł lub więcej będzie dotyczył 19 leków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH