Rabat dla apteki? Zastosuj notę księgową

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IS Wwa, ms / rynekaptek.pl   16-03-2015, 07:02

Rabat dla apteki? Zastosuj notę księgową

Bywa, że producent farmaceutyków udziela rabatów aptekom. Jak je dokumentować i czy można obniżyć podatek należny z tytułu premii pieniężnych udzielonych tym aptekom?

Jeden z krajowych wytwórców produktów leczniczych dostępnych bez recepty, suplementów diety oraz specjalistycznych dermokosmetyków chciał wiedzieć, czy w związku z udzielaniem premii pieniężnych aptekom, będzie mógł dokumentować udzielane premie pieniężne przy pomocy not księgowych.

Firma farmaceutyczna chciała także wiedzieć, czy w związku z przyznawaniem aptekom premii pieniężnych będzie mogła obniżyć kwotę podatku VAT należnego związanego ze sprzedażą opodatkowaną.

Zadający takie pytanie dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił szczegółowo, że zawiera bezpośrednio z aptekami umowy dotyczące:

- usług marketingowych, polegających na powierzeniu aptekom określonych zadań promocyjno – reklamowych: * udostępnienie powierzchni reklamowych w aptekach w celu ekspozycji materiałów reklamowych; * eksponowanie produktów i materiałów reklamowych w widocznych miejscach; * przekazywanie pacjentom materiałów reklamowych i informacji dotyczących produktów (czynności te wykonywane są w zamian za wynagrodzenie, a tego typu umowy rozlicza się na podstawie faktur VAT wystawianych przez apteki na rzecz firmy farmaceutycznej);

- premii pieniężnych (opustów, rabatów) z tytułu dokonania w hurtowniach współpracujących z firmą farmaceutyczną zakupów według określonych przez tę firmę progów zakupowych: w przypadku kiedy apteka nie osiągnie określonej w umowie wartości zakupów produktów (wartość progowa), premia nie przysługuje, z tym, że nieosiągnięcie określonego pułapu zakupów przez aptekę nie wiąże się z żadnymi sankcjami, czy odpowiedzialnością po stronie apteki.

Wytwórca produktów leczniczych dodał także, że apteki (w ramach umowy dotyczącej premii pieniężnych) nie są zobowiązane do jakichkolwiek dodatkowych świadczeń na rzecz podmiotu udzielającego takiej premii.

Firma farmaceutyczna wyjaśnia, że dokumentuje premie pieniężne przy pomocy not księgowych, gdyż nie ma możliwości wystawienia na rzecz aptek faktur korygujących. Noty księgowe zawierają wszelkie niezbędne elementy wymagane dla dokumentu księgowego, w tym dane identyfikujące firmę farmaceutyczną i apteki oraz wartość udzielonej premii pieniężnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH