Rada Europy: zaniepokojenie ograniczaniem dostępu do antykoncepcji w Polsce

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Oko.press/rynekaptek.pl   14-02-2018, 10:06

Rada Europy: zaniepokojenie ograniczaniem dostępu do antykoncepcji w Polsce Komisarz RE wskazał odnośnie antykoncepcji, że sytuacja w Polsce znacznie się pogorszyła (Fot. Archiwum)

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, napisał w liście do premiera Mateusza Morawieckiego, iż niepokoi go ograniczony dostęp kobiet m.in. do edukacji seksualnej i antykoncepcji. Strona Polska wyjaśniła komisarzowi, że wprowadzenie recept na antykoncepcję awaryjną służy bezpieczeństwu pacjentek.

„Zwłaszcza niepokoi mnie brak dostępu do powszechnej edukacji seksualnej, która jest wyrazem standardów praw człowieka. Poinformowano mnie również, że wprowadzono obowiązek posiadania recepty, żeby otrzymać antykoncepcję awaryjną” – napisał komisarz RE Nils Muižnieks w liście do premiera Morawieckiego.

Odpowiedzi komisarzowi udzielił wiceminister MSZ Piotr Wawrzyk, który wyjaśnił, że wprowadzenie recept na antykoncepcję awaryjną służy bezpieczeństwu pacjentek.

„Lekarz, który ma dostęp do dokumentów na temat pacjentki, może zobaczyć, jak często były przepisywane leki tego typu i może wykluczyć efekty uboczne oraz możliwe interakcje z innymi lekami. Dzięki nowej ustawie lekarz będzie mógł ocenić, czy i w jaki sposób wzięcie takiego leku wpłynie na stan zdrowia pacjentki” – argumentował.

Portal OKO.press w odniesieniu do wyjaśnień wiceministra przypomina, że „zdaniem Europejskiej Agencji Leków przyjmowanie ellaOne bez opieki lekarza nie może stanowić bezpośredniego lub pośredniego zagrożenia dla pacjentki zarówno, gdy jest prawidłowo, jak i nieprawidłowo stosowany. Za mało prawdopodobną uznano możliwość częstego i powszechnego stosowania tego leku niezgodnie z przeznaczeniem”.

Portal przytacza też badania, które wskazują na to, że czas oczekiwania na wizytę do ginekologa w ramach NFZ wynosi co najmniej 18 dni. Zdarzało się, że pacjentki czekały na wizytę 7 miesięcy. Prywatny ginekolog dla wielu kobiet i dziewcząt może być nieosiągalny (ze względu na cenę lub/i miejsce zamieszkania).

Więcej: https://oko.press

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH