Radni tworzą harmonogramy, pacjent kursuje

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: lwowecki.info/ rynekaptek.pl   21-10-2016, 13:07

Radni tworzą harmonogramy, pacjent kursuje Farmaceuci, kierownicy i właściciele aptek deklarowali gotowość pełnienia dyżurów do godziny 23.00.

Harmonogram pracy aptek w powiecie lwóweckim pozostawia wiele do życzenia. Nie jest dostosowany do nocnej pomocy medycznej. W efekcie pacjent z jednego miasta musi udać się do lekarza w drugim, a zrealizować receptę w jeszcze innej miejscowości.

Wczoraj informowaliśmy za lokalnym portalem lwowecki.info o problemach aptekarzy z radnymi powiatu, którzy mimo negatywnej opinii Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, przeforsowali harmonogram nocnych i świątecznych dyżurów aptek.

Po tym materiale, jak przyznaje portal lwowecki.info, DIA przedstawiła pismo skierowane do Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim, w którym opisała swoje propozycje oraz zaprosiła do merytorycznej debaty dotyczącej dyżurów.

Informuje w nim, że farmaceuci, kierownicy i właściciele aptek deklarowali gotowość pełnienia dyżurów do godziny 23.00. Jednocześnie prosi radnych o ponowne "wnikliwe przeanalizowanie konieczności pełnienia przez apteki dyżuru całodobowego".

Ponadto, jak wynika z opisu na portalu oraz informacji z Izby, ustalany grafik dyżurów, jest nieracjonalny. W weekend często dochodzi do kuriozalnych sytuacji, w których osoba chora np. z Lwówka Śląskiego musi udać się do lekarza do Gryfowa Śląskiego, a następnie z receptą do apteki we Wleniu.

Podobne sytuacje zauważa Izba. "Biorąc pod uwagę fakt, że Nocna i Świąteczna Pomoc mieści się w Gryfowie Śląskim, należałoby przenieść dyżury nocne do ww. miasta. Wielokrotne przejazdy pacjentów pomiędzy ich miejscami zamieszkana, placówką świadczeń zdrowotnych a apteką, która w danym dniu pełni dyżur jest niekorzystne przede wszystkim dla pacjentów, jak również nie ma uzasadnienia praktycznego, ani ekonomicznego" - zauważa DIA.

Dodatkowo w Gryfowie mieszczą się obecnie cztery apteki, z których jedna czynna jest 7 dni w tygodniu. Przez cały okres, gdy Nocna i Świąteczna Pomoc mieściła się we Lwówku Śląski, dyżury pełniły jedynie apteki z Lwówka. W obecnej sytuacji, gdy takowe świadczenie zostało przeniesione do Gryfowa, jedynym sensownym krokiem jest przeniesienie tam również dyżurów aptek.

Izba sugeruje też, iż usługi nocnych dyżurów aptek powinny być finansowane z budżetu starostwa, tak jak pozostałych placówek ochrony zdrowia.

Więcej: lwowecki.info

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH