Radny chce powrotu symbolu czerwonego krzyża. "Jak było w PRL"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   27-05-2016, 12:07

Radny chce powrotu symbolu czerwonego krzyża. "Jak było w PRL" Radnemu PiS nie podabają się krzyże na aptekach i karetkach pogotowia

Wypieranie krzyża z przestrzeni publicznej jest bardzo smutne i dotykające nas - katolików i wierzących Polaków. Mam nadzieję, że minister zdrowia spełni marzenia milionów polskich katolików o powrocie krzyża jako symbolu karetek - pisze do ministra jeden z radnych.

Jarosławowi Mrówczyńskiemu, radnemu miejskiemu PiS z Inowrocławia, nie podoba się Zamenis longissimus. A już szczególnie nie lubi Zamenisa oplecionego wokół Laski Asklepiosa. I proponuje, by było jak w PRL - krzyż ma być czerwony.

W piśmie do prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy radny chce przywrócenia znaku, tak jak było w PRL:

"Interpeluję o przywrócenie znaku czerwonego krzyża na karetkach Pogotowia Ratunkowego. W okresie Polski Ludowej krzyż był umieszczany na każdej karetce. Od kilkunastu lat znak ten sukcesywnie znika z karetek i zastępowany jest innym nieokreślonym symbolem. Nie wiąże się to z naszą tradycją kulturalną ani historyczną".

W kolejnym piśmie, tym razem już do ministra zdrowia, jak podaje Wyborcza, radny odwołuje się już do uczuć religijnych pisząc:

"Wypieranie krzyża z przestrzeni publicznej jest bardzo smutne, przykre i dotykające nas katolików i wierzących Polaków. Krzyż chrześcijański, krzyż naszego zbawiciela jest to znak, który szczerze, otwarcie i zawsze bardzo realistycznie obrazuje prawdę o naszym życiu. Wizerunek krzyża na karetce ma również olbrzymie znaczenie dla chorych, którzy w wierze i oddaniu Bogu szukają pomocy i ratunku w trudnych momentach swego życia. ( ) Mam nadzieję, że minister spełni marzenia milionów polskich katolików o powrocie krzyża jako symbolu karetek".

Odpowiedzi z MZ jeszcze nie ma.

Znak czerwonego krzyża jest zastrzeżonym symbolem organizacji Czerwony Krzyż. Natomiast Wąż Eskulapa (z łaciny - Zamenis longissimus) jest symbolem medycyny.

Więcej: wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH