Radom: sanepid zbada skład dopalaczy i suplementów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: radom.wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   18-10-2016, 09:40

Radom: sanepid zbada skład dopalaczy i suplementów Koszt badania jednej próbki dopalaczy to ok. 200 zł, suplementów – w zależności od próbki

W Radomskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej uruchomiono specjalistyczne laboratorium, w którym badane będą środki odurzające, psychotropowe, dopalacze i suplementy diety.

Radomski sanepid będzie wykonywać badania dla wszystkich pozostałych ośrodków inspekcji sanitarnej na Mazowszu i w całym kraju, a także współpracować z policją, prokuraturą oraz klientami indywidualnymi. Wyposażenie pracowni kosztowało ok. 900 tys. zł.

- Aparatura, którą dysponujemy, jest w stanie rozróżnić, czy w próbkach dostarczonych np. przez policję nie ma narkotyków – mówi portalowi wyborcza.pl Lucyna Wiśniewska, dyrektor sanepidu w Radomiu.

W ramach urzędowej kontroli żywności w drugiej pracowni będą wykonywane badania suplementów diety, środków z pogranicza żywności i leków (np. będzie można sprawdzić, jaka jest w nich rzeczywiście zawartość witamin, składników mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych).

Badania próbek wykonywane będą z wykorzystaniem chromatografów cieczowych, gazowych, spektrometrów absorpcji atomowej i w podczerwieni. stacja będzie tez wykonywać badania na zlecenie indywidualne.

- Jeśli ktoś chce sprawdzić, czy rzeczywiście w suplemencie, który zażywa, jest to, co wyszczególniono na ulotce, może do nas przyjść – podkreśla dyrektor Wiśniewska.

Koszt badania jednej próbki dopalaczy to ok. 200 zł, suplementów – w zależności od próbki.

Więcej: http://radom.wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH