Radom: szpitale będą prowadzić ścisły rozrachunek leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: radom.wyborcza.pl/rynekaptek.pl   09-04-2018, 09:21

Radom: szpitale będą prowadzić ścisły rozrachunek leków Szpital w Radomiu zamierza wprowadzić tak zwany system aptek szufladowych (Fot. Archiwum)

Zdaję sobie sprawę z niedociągnięć w gospodarce lekami. Wdrożyliśmy już zalecenia pokontrolne – zapewnia Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Placówka wprowadzi m.in. system aptek szufladowych.

Gospodarowanie lekami w szpitalach oraz funkcjonowanie w nich aptek i działów farmacji nie zapewnia pacjentom bezpiecznego procesu leczenia. Zdarzało się, że na oddziałach szpitalnych przechowywano lekarstwa przeterminowane lub o nieustalonym pochodzeniu - wynika z kontroli NIK przeprowadzonej na terenie województw dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wielkopolskiego.

Jak pisze "GW" oddział w Radomiu, w regionie kontrolę przeprowadzono m.in. w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie.

W odniesieniu do tej placówki, kontrolerzy stwierdzili, że na oddziałach szpitalnych nierzetelnie prowadzono ewidencję leków przeterminowanych, uszkodzonych lub wycofanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Nieścisłości w rejestrach dotyczyły też wydawania leków odurzających, w sumie prawie połowa sprawdzonych leków nie zgadzała się z ewidencją.

– Zdaję sobie sprawę z niedociągnięć w gospodarce lekami. Oczywiście wdrożyliśmy już zalecenia pokontrolne – mówi Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Jak zdradza, urząd marszałkowski chce we wszystkich swoich podległych szpitalach wprowadzić tak zwany system aptek szufladowych.

- To system bardzo ścisłego rozrachunku leków nadzorowany przez komputer, w którym leki są przechowywane w szafach z elektronicznym i rejestrowanym dostępem. To oczywiście wiąże się z dużymi kosztami, jednak przyniesie korzyści dla szpitala: zarówno finansowe, jak i te związane z bezpieczeństwem pacjentów - wyjaśnia prezes Skura.

Więcej: http://radom.wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH