Radziwiłł i Łanda odpowiadają Arłukowiczowi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./MZ/rynekaptek.pl   30-12-2015, 08:30

Radziwiłł i Łanda odpowiadają Arłukowiczowi Podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu ministrowie odnieśli się do pytań w sprawie leków. Fot. MZ

W odniesieniu do wypowiedzi posła Bartosza Arłukowicza minister KonstantyRradziwiłł przytoczył słowa byłego ministra zdrowia z grudnia 2011 r. Arłukowicz zapewniał wówczas o skuteczności i bezpieczeństwie zamienników leków immunosupresyjnych, które miały wejść na listę refundacyjną od stycznia 2012 r.

O szczegółach dotyczących bezpieczeństwa stosowania odpowiedników leków immunosupresyjnych (potwierdzonego badaniami naukowymi) mówił także podczas wtorkowego (29 grudnia) briefingu prasowego w MZ wiceminister Krzysztof Łanda.

W wykazie leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2016 r., znalazły się dwa generyki: jeden zawierający substancję czynną walgancyklowir, drugi – takrolimus. Wiceminister zapewnił, że pacjenci będą mogli kupić te leki w aptekach od 1 stycznia.

Wiceminister poruszył także kwestie dostępności tanich leków immunosupresyjnych dla dzieci.

Wyjaśnił, że na liście leków refundowanych znajdują się dwa leki z tą samą substancją czynną, które są zarejestrowane we wskazaniach pediatrycznych.

Poinformował, że ich cena nieznacznie wzrośnie. Zapewnił jednak, że ministerstwo będzie pracowało nad obniżeniem tych cen podczas pracy przy kolejnym wykazie leków refundowanych.   

Przypomnijmy, były minister zdrowia w rządzie PO, Bartosz Arłukowicz krytykował zmiany jakie nastąpią w wykazie leków refundowanych od 1 stycznia. Podczas obrad Sejmu prosił obecnego ministra o wyjaśnienia. Marszałek Sejmu wniosek odrzucił.

- Dzieci nie były poddane badaniom klinicznym jeśli chodzi o leki, które znajdą się na liście refundacyjnej. Ceny leków stosowanych u dzieci dramatycznie wzrosły nawet o kilkaset procent. Środowiska naukowe związane z transplantologią mówią jasno, że gwałtowne zmienianie terapii w jej trakcie jest niewskazane, organizm pacjenta musi zostać na to przygotowany - mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie Bartosz Arłukowicz.

Dodał, że generyki zaproponowane przez resort mają inną formułę działania, niż leki innowacyjne i formuła ta nie jest zbadana u dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH