Radziwiłł: kończymy z brakiem realizacji recept na leki dla seniorów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pap   02-09-2016, 12:34

Radziwiłł: kończymy z brakiem realizacji recept na leki dla seniorów Minister Zdrowia - Konstanty Radziwiłł

Od dziś ten wstydliwy, żeby nie powiedzieć krzyczący problem nierealizowania recept wśród osób starszych, wśród seniorów chorych często na kilka chorób przewlekłych i zmuszonych do tego, by stale przyjmować leki, zniknie - powiedział Konstanty Radziwiłł na konferencji prasowej dotyczącej bezpłatnych leków dla seniorów.

- Raz na zawsze kończymy z tym, że pacjent senior odchodzi z apteki nie wykupując leków, bo go nie stać - zapewnił Minister i dodał, że lista bezpłatnych leków dla seniorów będzie rozszerzana.

- Dotrzymujemy słowa, rzeczywiście w programie Prawa i Sprawiedliwości, także w expose pani premier zapowiadaliśmy, że ten program wejdzie w życie i wchodzi w życie. To wcale nie było takie łatwe - powiedział Radziwiłł na konferencji prasowej.

- Dotychczas problem odchodzenia seniorów z przysłowiowym kwitkiem z apteki tylko dlatego, że nie stać ich na wykupienie leków zalecanych przez lekarza, raz na zawsze kończymy - zaznaczył.

Jak mówił, program jest maksymalnie uproszczony i każda osoba, która skończy 75 lat, od dnia swoich urodzin ma prawo do bezpłatnych leków ze 1129 umieszczonych na liście. Ale trzeba też powiedzieć, że cały szereg innych leków, które są stosowane w chorobach przewlekłych u tych osób, jest dostępnych za symboliczną opłatę 3 zł 20 gr. Praktycznie rzecz biorąc przytłaczająca większość pacjentów będzie mogła być leczona bezpłatnie lub prawie bezpłatnie - podkreślił.

Na liście znalazły się głównie te leki refundowane, do których obecnie pacjenci dopłacają 30 proc. lub 50 proc. (a więc nie te na ryczałt - za 3,20 zł).  - Chodzi o to, aby przynosić ulgę tym, dla których ta wyższa dopłata może być rzeczywiście kilkudziesięcio- albo w niektórych przypadkach kilkusetzłotowa i mogłaby być oczywistą barierą dostępu - mówił Radziwiłł.

Powiedział, że pracując nad listą, resort starał się umieszczać na niej kilka leków zawierających tę samą substancję, by pacjenci nie musieli zmieniać leku na najtańszy, ale by mieli zapewniony bezpłatnie ten lek, który dotychczas zażywali. - To jest bardzo ważne, że ktoś kto pamięta wygląd opakowania, charakter tabletki, nie będzie musiał z powodu tego projektu prosić lekarza o zmianę leku na inny - mówił minister.

Radziwiłł przypomniał, że środki na finansowanie projektu nie będą pochodziły z NFZ, ale z budżetu państwa. W pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy (czyli w 2017 r.) zostanie na niego przeznaczone 564,3 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH