Rajmund Miller: tezy szefa NRA są nieprawdziwe i obraźliwe

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: facebook.com/ rynekaptek.pl   04-05-2015, 18:24

Rajmund Miller: tezy szefa NRA są nieprawdziwe i obraźliwe Poseł komentuje list szefa NRA

Ze zdumieniem i ogromnym rozczarowaniem zapoznałem się z twierdzeniami Pana Prezesa zamieszczonymi w komunikacie NIA - pisze na koncie na fb poseł Rajmund Miller (PO).

Pisząc, że „po raz kolejny rządzący postanowili, że o kształcie i sposobie dystrybucji leków w Polsce decydować będą duże koncerny farmaceutyczne oraz wybrane przez nie hurtownie farmaceutyczne i stworzone przez nie sieci aptek”; równocześnie twierdząc, że: „Po raz kolejny potwierdzono, że na rynku leków nie ma w Polsce „rządów prawa”, lecz mamy „rządy silniejszego”, posunął się Pan do głoszenia tez absolutnie nieprawdziwych, a wręcz obraźliwych dla tych wszystkich osób, które z zaangażowaniem pracują na rzecz poprawy dostępności polskich pacjentów do leków - kieruje słowa poseł do szefa NRA, dr Grzegorza Kucharewicza.

"Niezadowolenie, czy wręcz frustracja wynikająca z nieprzyjęcia poprawki NIA, nie powinna zamazywać Panu Prezesowi realnego obrazu rzeczywistości" - dodaje poseł.

Wyjaśnia, że zapisy proponowane przez Izbę nakładały obowiązek zaopatrywania wszystkich hurtowni w deficytowe produkty lecznicze w oparciu o potrzeby aptek wynikające z posiadanych recept.

"W naszym kraju mamy około siedemset hurtowni farmaceutycznych. Wiele z nich zajmuje się eksportem leków. Jednocześnie z danych GIF wynika, że w odwrócony łańcuch dystrybucji zamieszana jest co dziesiąta hurtownia w Polsce. Wiele z nich założyło na własne potrzeby gabinety lekarskie, które generują dowolną ilość zapotrzebowania i recept na preparaty deficytowe realizowane legalnie w aptekach. Marzeniem (niespełnionym) tychże hurtowników jest przepis w oparciu, o który mogliby się domagać zwiększonych i gwarantowanych ustawą dostaw" - dodaje Rajmund Miller.

Jego zdaniem, kierując się powyższymi faktami, parlamentarzyści uznali argumentację rządu, że uchwalenie poprawki może realnie zwiększyć wywóz leków z Polski poprzez ustawowy nakaz dostarczania towaru również eksporterom: - Jednocześnie regulacja taka ze względu na bardzo restrykcyjny charakter i głęboką ingerencję w przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, mogłaby doprowadzić do odrzucenia nowelizowanych przepisów w procesie notyfikacji unijnej, a co za tym idzie wywożący deficytowe leki zyskaliby co najmniej kilkanaście dodatkowych miesięcy na bezkarne prowadzenie swojej zyskownej działalności. Uchwalaniem nowych przepisów od początku musiałby się zająć dopiero nowy Parlament (zasada dyskontynuacji prac legislacyjnych). Czy gotów jest Pan Prezes w imię swojej poprawki podjąć takie ryzyko stawiając na szali całą „nowelizację anty- wywozową”?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH