Rak płuca: potrzebna jest zmiana w systemie opieki nad chorymi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IB/rynekaptek.pl   19-01-2018, 08:10

Rak płuca: potrzebna jest zmiana w systemie opieki nad chorymi - Na raka płuca umiera co roku w naszym kraju ok. 23 tys. osób (Fot. Archiwum)

Nadal czekamy na refundację leków immunokompetentnych: pembrolizumabu i niwolumabu, którymi już od kilku lat leczeni są pacjenci chorzy na raka płuc w całej Europie - wskazuje prof. Rodryg Ramlau z UM w Poznaniu. Specjaliści zgodnie twierdzą też, że w Polsce brakuje ośrodków kompleksowej diagnostyki i leczenia tego nowotworu.

„Strategia Walki z Rakiem Płuca” została opracowana przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Polską Grupę Raka Płuca oraz Polską Ligę Walki z Rakiem. Jej autorzy skierowali także list do ministra zdrowia zaznaczając, że mają nadzieję, iż otworzy ona debatę nad kierunkami zmian w systemie opieki nad chorymi z rakiem płuca w Polsce.

Co roku umiera małe miasto
- Na raka płuca umiera co roku w naszym kraju ok. 23 tys. osób. To tak, jakby odeszli wszyscy mieszkańcy niewielkiego miasta. Ponadto 90 proc. pacjentów nie przeżywa nawet pięciu lat od chwili zachorowania. Liczba zgonów z powodu raka płuca jest wyższa, niż łączna liczba zgonów z powodu raka piersi, gruczołu krokowego i jelita grubego. Jest zatem o co walczyć. Tym bardziej, że poprawienie wyleczalności o 1 zaledwie procent oznacza uratowanie życia 230 osób - mówił prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ocenie prof. Jassema, najistotniejszym krokiem w kierunku zmniejszenia zachorowalności i umieralności z powodu raka płuca jest profilaktyka, która powinna uwzględniać fakt, iż na liście czynników ryzyka palenie tytoniu jest absolutnie na pierwszym miejscu. Palący mężczyźni tracą średnio 10 lat życia, a kobiety - 11.

- Potrzebna jest konsekwentna polityka państwa, zmierzająca do ograniczenia sprzedaży wyrobów tytoniowych (koncesjonowane punkty), podwyższania akcyzy, ale także szerokiego wsparcia dla osób, które chcą rozstać się z nałogiem. Kilka poradni na cały kraj nie rozwiąże naszych problemów - wskazywał ekspert.

Złe rokowania
Prof. Jassem odniósł się także do wyników leczenia raka płuca w Polsce. Przypomniał, że w 80 proc. przypadków nowotwór ten jest wykrywany w późnym stadium, gdy operacja nie wchodzi już w grę, a pacjent kwalifikuje się jedynie do leczenia paliatywnego. Odsetek 5-letnich przeżyć nie przekracza w tych sytuacjach 5 proc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH