Raport: farmacja obawia się najgorszego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DeLab UW/ rynekaptek.pl   23-09-2015, 09:33

Raport: farmacja obawia się najgorszego Czy spełni się czarny scenariusz polskiej farmacji?

Restrykcyjna polityka refundacyjna może stać się zagrożeniem dla krajowego przemysłu farmaceutycznego - wynika z badania przeprowadzonego przez DELab UW.

Badania wykazują, że dalsze obniżki cen leków refundowanych spowodują załamanie sektora farmaceutycznego w Polsce. Analiza przygotowana przez ekspertów pokazuje wpływ decyzji refundacyjno-cenowych resortu zdrowia na wysokość nakładów inwestycyjnych krajowych firm farmaceutycznych. Decyzje te mają również duży wpływ na zachowanie wskaźników makroekonomicznych kraju.

Takie wnioski są zawarte w raporcie "Długookresowy wpływ zmian cen leków refundowanych na konkurencyjność sektora farmaceutycznego. Analiza symulacyjna", przygotowanego na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Krajowy sektor farmaceutyczny dostarcza leki niemal we wszystkich obszarach terapeutycznych, przez co ma szczególne znaczenie w aspekcie gospodarczym i społecznym. Z badań wynika, że co drugi sprzedawany w Polsce farmaceutyk, został wyprodukowany przez krajowe firmy.

Warto podkreślić, że sektor farmaceutyczny jest jedną z głównych branż dostarczających innowacje w polskiej gospodarce. Projekty badawcze i rozwojowe wpływające na rozwój przemysłu farmaceutycznego, w tym biotechnologicznego, prowadzone są w ponad 100 instytucjach naukowych w całej Polsce.

Tymczasem spadek inwestycji jaki nastąpił w latach 2012-2014 znacząco wpłynął na utratę konkurencyjności sektora farmaceutycznego. Ucierpiał na tym zarówno eksport jak i pozycja sektora farmaceutycznego na rynku krajowym, co nie pozostanie bez wpływu na całą gospodarkę.

Krajowy przemysł farmaceutyczny powinien podążać drogą rozwoju nowych technologii. Jest to warunek konieczny do sprostania konkurencji na rynku farmaceutycznym w przyszłości. Wymaga to zwiększenia środków na inwestycje i budowę sfery badawczo-rozwojowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH