Raport: firmom opłaca się inwestować w R&D

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wnp.pl/ rynekaptek.pl   27-04-2015, 10:32

Raport: firmom opłaca się inwestować w R&D Inwestycja w badania i rozwój jest opłacalna

Rośnie udział przychodów uzyskiwanych dzięki wynikom prac badawczo-rozwojowych (B+R) w przychodach całkowitych polskich przedsiębiorców.

80 proc. z nich uważa inwestycje w B+R za opłacalne i w najbliższej lub średniej perspektywie czasowej zamierza zwiększyć wydatki na badania i rozwój. Takie wnioski płyną z raportu "Opłacalność inwestowania w badania i rozwój" przygotowanego przez firmę doradczą PwC oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Dane zebrane w raporcie pokazują, że udział przychodów generowanych na wynikach B+R w przychodach całkowitych polskich przedsiębiorstw jest coraz większy, bez względu na ich wielkość. W 2014 roku wyniósł średnio 16,62 proc. Oznacza to, że udział przychodów z B+R wzrósł z 9,74 proc. w 2008 r. aż o niemal 7 p.p. do roku 2014. Największy odsetek przychodów z wyników B+R w przychodach operacyjnych widoczny jest w sektorach chemicznym i farmaceutycznym (47,33 proc.), produkcji pojazdów i maszyn (45,66 proc.) oraz IT (25,24 proc.).

Co więcej respondenci wskazują, że efekty inwestycji w badania i rozwój są widoczne dosyć szybko. 32 proc. z nich opowiedziało, iż pierwsze zyski osiąga już po roku od wdrożenia wyników prac B+R, a 27 proc., że osiąga zyski po 2 latach. Wynika z tego, iż niemal 60 proc. przedsiębiorstw osiąga zyski z działalności B+R w czasie do 2 lat od wdrożenia wyników.

Przedsiębiorcy traktują prace badawczo-rozwojowe jako źródło tworzenia nowych produktów. Aż 41 proc. wprowadzanych na rynek w 2014 r. nowych produktów było wynikiem prac B+R. Współczynnik ten kształtował się na poziomie 44 proc. dużych przedsiębiorstw i wynosił 40 proc. dla MŚP. Najwięcej nowych produktów w 2014 r. wprowadziła branża produkcji elektrycznej i elektronicznej. Średnio 18 nowych produktów na przedsiębiorstwo.

- Fakt, że polskie przedsiębiorstwa nie tylko inwestują coraz więcej pieniędzy w B+R, ale coraz lepiej radzą sobie z komercjalizacją wyników prac badawczo-rozwojowych to bardzo dobra prognoza na przyszłość. Zaangażowanie sektora prywatnego w działalność B+R to klucz do innowacyjności gospodarki. Chodzi tu nie tylko o zwiększanie nakładów na te cele, ale także pozyskiwanie know-how i doświadczenia pozwalającego jeszcze bardziej efektywnie komercjalizować wyniki realizowanych projektów - mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH