Raport KPMG: tak zmienia się rynek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KPMG/ rynekaptek.pl   19-12-2017, 11:37

Raport KPMG: tak zmienia się rynek Zmiany na rynku medycznym zawdzięczamy przede wszystkim trzem czynnikom: innowacyjnym terapiom, postępowi technologii medycznych oraz konsumeryzacji zdrowia publicznego (fot. archiwum)

Na rynku farmaceutycznym widoczne są dwie istotne zmiany. Pierwsza polega na zmianie w równowadze sił w całym systemie ochrony zdrowia. Drugą jest trend stopniowego odchodzenia od leczenia objawowego w zamian za wzmocnienie prewencji i diagnostyki oraz rozwój terapii modyfikujących lub faktycznie leczących choroby.

Rynek farmaceutyczny istotnie się zmienia, prowadząc do upadku tradycyjnego modelu biznesowego w branży farmaceutycznej. Rządy i ubezpieczyciele zmuszają firmy do obniżania cen leków, zmieniając tym samym rozkład sił w systemie ochrony zdrowia. Stopniowo odchodzi się też od leczenia objawowego na rzecz prewencji, diagnostyki oraz rozwoju terapii modyfikujących lub faktycznie leczących choroby. Zarządzający firmami farmaceutycznymi muszą przystosować je do transformacji branży, aby ustrzec się przed spadkiem dochodów.

Wyzwanie dla rynku farmaceutycznego
Sektor farmaceutyczny wydaje się być na rozdrożu. W raporcie KPMG "Pharma outlook 2030: from evolution to revolution" nakreślono główne trendy rozwoju rynku farmaceutycznego i biotechnologicznego na rynkach rozwiniętych do 2030 roku. Można zaobserwować istotne zmiany, takie jak zmiana modeli refundacyjnych innowacyjnych terapii czy wzmocnienie świadomości i pozycji pacjentów w procesach związanych z ochroną zdrowia.

Przystosowanie do zmieniających się warunków wymaga uwagi i dobrze zaplanowanych działań zarządów firm farmaceutycznych. Właściwe podejście do procesu transformacji może nie tylko ograniczyć ryzyko spadku zysków, ale również otworzyć nowe możliwości rozwoju.

- Stopniowe wprowadzanie zmian na dynamicznie rozwijającym się rynku farmaceutycznym nie powstrzyma upadku tradycyjnego modelu biznesowego. Nie wystarczy, że zarządzający firmami farmaceutycznymi jedynie rozpoznają pojawiające się zmiany, przed którymi stoi branża. Ich największym wyzwaniem jest przełożenie wpływu tych zmian na modele biznesowe i operacyjne w sposób holistyczny, aby szybko i zdecydowanie dostosować się do zachodzących zmian – mówi Sabina Sampławska, dyrektor i szef sektora Life Science w KPMG w Polsce.

Presja na ceny i większy nacisk na profilaktykę
Na rynku farmaceutycznym widoczne są dwie najważniejsze zmiany. Pierwsza polega na zmianie w równowadze sił w całym systemie ochrony zdrowia. Centralną pozycję zajmują rządy i ubezpieczyciele/płatnicy odpowiedzialni za refundacje terapii, zmuszając producentów farmaceutyków do obniżania cen leków przy jednoczesnym coraz większym nacisku na wzrost efektywności klinicznej oferowanych terapii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH