Raport: na polskich wsiach jest za mało aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./FEFRWP/rynekaptek.pl   09-11-2015, 15:26

Raport: na polskich wsiach jest za mało aptek Wykres pokazuje różnice liczby aptek w miastach i wsi w Polsce

Dwukrotnie niższa liczba aptek i punktów aptecznych oraz dużo częstsze rezygnacje z wizyt lekarskich z powodów finansowych - to tylko część wniosków płynących z najnowszego raportu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej „Stan zdrowia ludności wiejskiej".

Do tego można jeszcze zaliczyć znacząco mniejszą liczbę porad lekarskich i utrudniony dostęp do infrastruktury służby zdrowia na terenach wiejskich.

W raporcie autorzy starali się przedstawić w sposób kompleksowy czynniki wpływające na stan zdrowia mieszkańców terenów wiejskich, wynikające zarówno ze stylu życia (m.in. odżywianie, ruch na świeżym powietrzu, korzystanie z używek), jak i z dostępności placówek służby zdrowia.

„Jednym z istotnych wyznaczników dostępu do ochrony zdrowia jest dostępność aptek i punktów aptecznych” – czytamy w raporcie.

Z przygotowanych wykresów wynika, że w 2013 r. na 10 tys. mieszkańców miast przypadało 4,5 apteki, w przypadku wsi ta liczba była dwukrotnie mniejsza – 2,1 apteki. Najmniej aptek jest w woj. zachodniopomorskim, najwięcej na Śląsku.

Raport podaje też liczbę magistrów farmacji na 10 tys. obywateli. I tu również pomiędzy miastem a wsią są znaczne różnice. Przyrost liczby farmaceutów na 10 tys. osób mieszkających na wsi w latach 2004-2014 wzrósł jedynie 0,4, podczas gdy w tym samym czasie w miastach liczba farmaceutów wzrosła o 2,1.

Najgorzej jest w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, gdzie liczba farmaceutów na 10 tys. mieszkańców ledwie dobija do 1. Najlepszą sytuację mają mieszkańcy wsi województw śląskiego, lubelskiego i łódzkiego. Na Śląsku najwyższa – prawie 3,5.

Autorzy raportu zalecają zmiany rozwiązań systemowych, a przede wszystkim zwiększenie dostępności do infrastruktury ochrony zdrowia na wsi.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH