Raport nt. bezpieczeństwa farmaceutycznego Polski

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PZPPF/ rynekaptek.pl   16-11-2015, 15:26

Raport nt. bezpieczeństwa farmaceutycznego Polski

Raport "Bezpieczeństwo farmaceutyczne Polski", przygotowany przez ekspertów z dziedziny ekonomii, farmacji i ochrony zdrowia, trafił do rąk posłów i senatorów - informuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), wydawca raportu.

Krajowy przemysł farmaceutyczny jest gwarancją bezpieczeństwa lekowego Polski, zapewniając ciągłość dostaw potrzebnych farmaceutyków na nasz rynek. Państwo zaś powinno stwarzać odpowiednie warunki dla stabilnego rozwoju tej strategicznej branży.

Dlatego już w pierwszym dniu urzędowania parlamentarzyści nowej kadencji dowiedzieli się, czym jest bezpieczeństwo lekowe, w jaki sposób je wzmacniać i jaką rolę w jego zapewnieniu odgrywa krajowy przemysł farmaceutyczny - wyjaśnia PZPPF.

- Zapewnienie bezpieczeństwa lekowego kraju i jego obywateli nabiera szczególnego znaczenia w nadzwyczajnych okolicznościach - w czasie kryzysu politycznego czy ekonomicznego albo klęski żywiołowej. Ale nawet gdy sytuacja jest stosunkowo stabilna, z różnych przyczyn może zabraknąć leków na rynku - z takim problemem borykają się od wielu miesięcy także polscy pacjenci - informują autorzy raportu.

Zaznaczają, że bezpieczeństwo farmaceutyczne to zresztą nie tylko fizyczna obecność leków w aptekach i szpitalach. Składa się na nie także zdolność nabywania przez pacjentów farmaceutyków, czyli oferowanie ich w przystępnych cenach, oraz wysoka jakość, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktu.

Do opracowania raportu „Bezpieczeństwo farmaceutyczne Polski” zaproszono niezależnych ekspertów: dr. Jerzego Gryglewicza z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz przedstawicieli Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, think tanku DELab UW i firmy doradczo-badawczej Sequence HC Partners.

- Zależało nam na przedstawieniu wielu aspektów funkcjonowania w Polsce wytwórców leków i tego, jak przekłada się to na zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa lekowego - mówi Piotr Błaszczyk, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

- Przykłady Grecji czy Ukrainy udowadniają, jak niebezpiecznym zjawiskiem jest brak własnego przemysłu farmaceutycznego i nadmierne uzależnienie od importu. To oczywiście sytuacje ekstremalne, należy jednak pamiętać, że polskie społeczeństwo się starzeje i popyt na leki będzie systematycznie rósł - dodaje Piotr Błaszczyk.

Z raportu wynika, że wytwarzanie leków na terenie naszego kraju ma ogromne znaczenie dla pokrycia zapotrzebowania oraz zagwarantowania bezpieczeństwa samego produktu. Wystarczy wspomnieć, że ponad 50% opakowań leków na polskim rynku pochodzi z tutejszych fabryk, zaś leki krajowej produkcji pokrywają niemal połowę wszystkich zrefundowanych dni terapii.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH