Raport: Sanepid o swojej walce z dopalaczami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GIS/ rynekaptek.pl   13-07-2015, 14:32

Raport: Sanepid o swojej walce z dopalaczami

W poniedziałek (13 lipca) opublikowano Raport Głównego Inspektora Sanitarnego ukazujący walkę z dopalaczami w l. 2013-2014. Nie obejmuje on najnowszych doświadczeń z tzw. Mocarzem, ale czytając Raport, nie sposób nie postawić pytań o skuteczność podejmowanych działań.

"W ciągu czterech lat zmagań z problemem nowych narkotyków wprowadziliśmy wiele istotnych inicjatyw i działań, które wpływają na ograniczenie dostępu do środków zastępczych (urzędowa nazwa dopalaczy - red.) oraz są wzorem dla innych państw Unii Europejskiej, które także borykają się z handlem dopalaczami" - napisał w słowie wstępnym Marek Posobkiewicz, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego.

Raport podkreśla, że w 2014 r. w stosunku do roku 2013 nastąpił wzrost skuteczności podejmowanych działań. I to pomimo mniejszej liczby kontroli. W 2014 r. zabezpieczono prawie dwa razy większą ilość produktów oraz wydano więcej decyzji dotyczących wstrzymania produkcji oraz obrotu środkami zastępczymi niż rok wcześniej.

W 2014 r. organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) w pierwszej oraz drugiej instancji wydały łącznie 2040 decyzji administracyjnych. W 2014 r. łączna kwota kar nałożonych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wyniosła 14 007 100 zł, co było kwotą o ok. 3 mln większą niż w 2013 r.

Substancje psychoaktywne w środkach zastępczych, które na przestrzeni 2013 r. i 2014 r. były identyfikowane w próbkach produktów zatrzymanych i wycofanych z obrotu przez organy PIS, należały do następujących grup: syntetycznych kannabinoidów, katynonów, fenyloetyloamin, tryptamin, piperazyn, piperydyn i innych. Środki zastępcze występowały w rożnej postaci, np. suszu roślinnego, proszku oraz kapsułek.

Pracownicy inspekcji sanitarnej w całym kraju w latach 2013-2014 roku prowadzili szereg akcji profilaktycznych. Dzięki szkoleniom, warsztatom, spotkaniom i konferencjom, w których brali udział m.in. uczniowie, nauczyciele, rodzice funkcjonariusze różnych służb oraz inni obywatele, inspekcja dotarła do ponad miliona osób - informuje Raport.

W dokumencie wylicza się działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym podejmowane przez PIS: kampania ˝Stop dopalaczom˝ z użyciem mobilnych punktów edukacyjnych (m.in. na Przystanku Woodstock), informacje o charakterze edukacyjno-informacyjnym umieszczane na stronach internetowych, wywiady tematyczne dla lokalnych mediów, konferencje, szkolenia, narady, warsztaty, festyny, spektakle organizowane we współpracy między innymi z Policją, Strażą Miejską, Służbą Celną, Strażą Graniczną, kuratoriami oświaty, starostwami powiatowymi, organizacjami pozarządowymi. Prowadzone były także kampanie m.in. podczas dożynek, konferencji naukowych, festiwali muzycznych itp.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH