Raport ws. reklamy leków i suplementów: urealnić sankcje

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   08-03-2017, 08:01

Raport ws. reklamy leków i suplementów: urealnić sankcje Niekontrolowana, wprowadzająca w błąd reklama stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów

Wprowadzenie bardziej dotkliwych sankcji za niezgodną z przepisami reklamę leku lub suplementu oraz zakaz używania marek parasolowych to jedne z propozycji rozwiązań zawartych w raporcie Zespołu ds. uregulowania reklamy leków i suplementów, który resort zdrowia udostępnił Rynkowi Aptek.

Zespół jest zgodny co do tego, że wprowadzenie zmian legislacyjnych w zakresie warunków prowadzenia reklamy leków, suplementów diety i wyrobów medycznych jest konieczne dla zapewnienia ochrony odbiorców tych produktów. Wśród najważniejszych problemów, które zidentyfikował Zespół w zakresie obecnych praktyk reklamowych wymienić można:

- brak efektywnych środków nadzorczych nad reklamą, w szczególności w zakresie reklamy suplementów diety i wyrobów medycznych;

- częste przypadki prowadzenia wprowadzającej w błąd reklamy suplementów diety i wyrobów medycznych, polegającej w szczególności na upodabnianiu tych produktów do leków;

- duża ilość reklam leków i suplementów diety obecna w środkach masowego przekazu;

- brak dostosowania przepisów do obecnych realiów (np. prowadzenia reklamy w Internecie);

-        brak zadowalającego poziomu wiedzy wśród pacjentów i profesjonalistów medycznych co do różnicy między suplementem diety a produktem leczniczym.

Reklama suplementów do kontroli
Niekontrolowana, wprowadzająca w błąd reklama stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Sprzyja bowiem nadmiernej konsumpcji tych produktów oraz interakcjom i powikłaniom polekowym.  Z analizy regulacji dotyczących reklamy produktów leczniczych w Polsce wynika, że ustawodawca uznał, iż reklamowanie produktów leczniczych może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Mając na uwadze, że zażywanie produktów leczniczych zawsze łączy się z określonym ryzykiem (choćby wystąpienia szkodliwych interakcji) i zawsze powodować może wystąpienie działania niepożądanego – produkty te stosowane powinny być wyłącznie wówczas, gdy jest to obiektywnie uzasadnione i potrzebne, a nie pod wpływem nadmiernej i niekontrolowanej reklamy. Suplementy diety występują w postaci tabletek, kapsułek, saszetek, czyli mają często formę i postać taką jak produkty lecznicze. Zarówno produkty lecznicze jak i suplementy diety są dostępne w aptekach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH