Realizacja programu 75+ w pytaniach i odpowiedziach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   18-05-2016, 13:39

Realizacja programu 75+ w pytaniach i odpowiedziach

Posłanka Małgorzata Niemczyk zadała Ministrowi Zdrowia kilka pytań dotyczących praktycznych aspektów funkcjonowania programu bezpłatnych leków dla seniorów.

Wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda udzielił posłance odpowiedzi.

Pytanie: Czy projekt ustawy w sprawie darmowych leków dla osób po 75. roku życia nie narusza konstytucyjnej zasady równości od obywateli do świadczeń?


Odpowiedź: Ustawa z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (ustawa 75+) nie narusza konstytucyjnej zasady równości, o czym świadczą m.in. stanowiska wyrażone w ramach procesu legislacyjnego przez Prezesa Sądu Najwyższego, czy Prokuratora Generalnego.

Ponadto chciałbym wskazać, iż projekt zapewnia pełniejszą realizację art. 68 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej osobom w wieku podeszłym.

Pytanie: Czy nie uważa Pan, że przedstawiony projekt (podobnie jak wprowadzony program „Rodzina 500 plus”) dzieli Polaków?

Odpowiedź: Zgodnie z badaniem CBOS 94% Polaków popiera rozwiązania zaproponowane w ustawie 75+ - trudno więc postrzegać ją jako dzielącą społeczeństwo.

Pytanie: Jakie kryteria będą decydowały jakie leki znajdą się a jakie nie na liście darmowych leków?

Odpowiedź: Zgodnie z ustawą z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, minister właściwy do spraw zdrowia będzie wskazywał leki w oparciu o kryteria związane bezpośrednio z celem ww. ustawy, takie jak zaspokojenie potrzeb zdrowotnych świadczeniobiorców, którzy ukończyli 75 rok życia, dostępność i bezpieczeństwo stosowania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także z uwzględnieniem rocznego limitu wydatków przewidzianych na ten cel w ustawie budżetowej na dany rok.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH