Recepty powtarzane - jeden z przykładów opieki farmaceutycznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Damian Świeczkowski/ rynekaptek.pl   15-02-2016, 08:38

Recepty powtarzane - jeden z przykładów opieki farmaceutycznej Recepty powtarzane, czy mogłyby się przyjąć w Polsce?

W Polsce trwają prace na wypracowaniem modelu refundowanej opieki farmaceutycznej. Jedną z zaawansowanych usług farmaceutycznych, składających się na koncepcję opieki farmaceutycznej, jest system powtarzanego wydawania recept (repeat dispensing) - przypomina Damian Świeczkowski, ekspert Fundacji im. Lesława A. Pagi.

Rozwiązanie to generuje oszczędności dla systemu ochrony zdrowia, racjonalizuje kolejki na świadczenia zdrowotne oraz zwiększa udział farmaceutów w klinicznych aspektach opieki nad pacjentami.

Opieka farmaceutyczna to zespół usług farmaceutycznych, podstawowych i zaawansowanych, które prowadzą do optymalizacji farmakoterapii oraz poprawy zależnej od zdrowia jakości życia pacjentów. Koncepcja opieki powstała przede wszystkim dla dobra pacjentów, ale należy ją również traktować jako ubogacenie zawodu farmaceuty na tle pozostałych profesji medycznych.

Jedną z zaawansowanych usług farmaceutycznych, składających się na koncepcję opieki farmaceutycznej, są tzw. recepty powtarzane.

Założenia systemu recept powtarzanych
System powtarzanego wydawania recept (tzw. repeat dispensing) to usługa, która „na dobre” zakorzeniła się w brytyjskim systemie ochrony zdrowia. Zgodnie z regulacjami wprowadzonymi w 2005 roku w Wielkiej Brytanii, lekarz ma prawo do wypisania 6 do 12 powtórnych recept refundowanych. Recepty te przeznaczone są do comiesięcznego odbierania przez pacjentów w wybranej aptece ogólnodostępnej.

Ostateczną decyzję czy pacjent kwalifikuje się do objęcia świadczeniem usługi podejmuje lekarz. System ten pozwala na lepsze zarządzanie czasem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz efektywniejsze wykorzystanie zasobów systemu ochrony zdrowia. Lekarze przeznaczają mniej czasu na wypisywaniu identycznych recept, a zatem mają więcej czasu dla pozostałych pacjentów.

Zyski dla systemu ochrony zdrowia
Raport brytyjskiego NICE (National Institute for Health and Clinical Excellence) z 2014 roku nie pozostawia złudzeń - system powtarzanego wydawania recept przyniósł oszczędności w wysokości 610 270 funtów netto, co oznacza, że na 1 funt przeznaczony na świadczenie usługi przez farmaceutę rząd zaoszczędził ponad 3 funty.

Wyliczenia te opierają się na oszczędnościach wynikających z decyzji podejmowanych przez farmaceutę, np. wybór leku generycznego zamiast droższego oryginalnego czy optymalizacji farmakoterapii, co przekłada się na zmniejszenie kosztów leczenia działań niepożądanych i błędów jatrogennych. Wyliczenia nie uwzględniają czasu zaoszczędzonego przez lekarzy, którzy przed wprowadzeniem systemu wypisywali średnio 200 recept tygodniowo.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH