
W Polsce mamy do czynienia z przejawami nieefektywnego gospodarowania środkami i znaczną dozą ich marnotrawstwa – począwszy od marnowania czasu lekarzy na biurokratyczną mitręgę czy "pseudo-oszczędnościowych" metod leczenia - uważa prof. Elżbieta Miączyńska.
Członkowie Rady Ekspertów inicjatywy „Głosuję na zdrowie” odnoszą się do założeń reformy systemu opieki zdrowotnej przedstawionych przez Ministra Zdrowia 26 lipca 2016.
Zdaniem dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, koncepcja reformy polskiej służby zdrowia budzi wiele nadziei, bowiem wydaje się dotykać kluczowych bolączek dotychczasowego systemu.
- Cieszy śmiała zapowiedź odejścia od finansowania pojedynczych procedur, które wygenerowały nawyk wybierania z koszyka tego co najlepiej wyceniane, pomijając efektywność medyczną oraz komfort i bezpieczeństwo pacjenta" - mówi dyrektor.
Dr Gałązka-Sobotka uważa, że z przedstawionego przez Ministra dokumentu nie wynika wprost, że nadrzędnym celem jest ochrona zdrowia i szybkie naprawianie systemu, co wynika ze szczególnego znaczenia kapitału zdrowia w potencjale rozwojowym państwa i społeczeństwa, ale "wiele zaproponowanych rozwiązań zdaje się potwierdzać takie podejście".
Wyraża również zaniepokojenie czy zwiększy się dostęp do nowoczesnych terapii, które dają szanse na odzyskanie sprawności i pokonanie lub okiełznanie choroby. - Czy nowy lepszy system będzie czuły na to, że szybka diagnoza i skuteczne, również innowacyjne leczenie jest szansą na to aby ludzie w wieku produkcyjnym mogli nadal pełnić swoje role zawodowe i społeczne - zastanawia się.
Z kolei prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski pozytywnie ocenia decentralizację planowania systemu opieki zdrowotnej w skali wojewódzkiej. Kwestia zbudzająca obawę eksperta to propozycja wzrostu nakładów, które według niego jest bardzo wolne. Doktor wątpi czy zmieni to pozycje Polski w porównaniu do innych krajów.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych